Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Летна еколошка акција во Гевгелија

Сабота, 24 Август 2019

Во пресрет на почетокот на учебната година Општина Гевгелија и ЈПКД „Комуналец“ организираа акција за чистење на просторот околу Основното училиште „Владо Кантарџиев“ и околните пристапни улици до училиштето.
На акцијата која се одржа денеска се приклучија и граѓани, претставници на локалната самоуправа и членови на планинарското друштво „Двете уши,“ и Ловечкото друштво „Орел“ од Гевгелија.

Се чистеше просторот од расфрланиот отпад, се метеа отпаднатите лисја долж просторот под зградите, се чистеа шахтите кои несовесно беа наполнети со отпад. Екипа на комуналното претпријатие со механизација вчера ги однесе на поправка елементите од конструкциите за детските лулашки и реквизитите за забава, а денеска, обновени, пристегнати, зацврстени повторно ги вратија на своето место да бидат радост за децата од овие станбени згради кои се нивни најчести посетители.

За пофалба е што на акцијата се приклучија и станари кои помогнаа во собирање на несоодветниот смет расфрлан по јавниот урбан простор околу зградите, со миење на скалите од влезот на истите. Најголеми пофалби и надеж дека акцијата ќе придонесе и за подигање на јавната свест кај жителите од околните улици и станбени згради е доброволното присуствои на мали дечиња кои се приклучија на акцијата и самостојно метеа, собираа отпад во кеси и придонесуваа за чиста средина околу своето живеалиште и секојдневен простор за игра.

Да го сочуваме урбаниот простор чист за нас и нашите најмлади со примерот на најмалите учесници од денешната еколошка акција.

 

 

Last modified on Сабота, 24 Август 2019 - 13:57

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.