Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Проценети 4,9 милиони денари штета од опожарената зграда во Гевгелија

Вторник, 27 Август 2019

Општинската комисија за проценка на штети од елементарни непогоди го изготви елаборатот за проценетата штета од опожарената зграда во Гевгелија во кој изгореа шест стана, а уште 11 беа оштетени. Елеборатот е доставен до Советот на општина Гевгелија на разгледување и усвојување и „тежи“ 4.938.630,- денари.
Од тоа 4.261.950,- денари се однесуваат на градежниот дел од 100% изгорените стана од поткровјто на зградата кои се на шестиот кат. Целосно изгорени и уништени се 298 метри квадратни станбена површина од шестиот кат, но цената на штетата во градежниот дел се однесува на четири стана чии сопственици се физички лица на станбена површина од 198 м2 која одговара на четири стана од шестиот кат. Цената за штетата на двата други стана од шестиот кат, каде сопственик е ЈП за стопанисување со станбен и деловен простор не е вклучена во пресметаната штета во Елаборатот поради тоа што проценка за истата правел ЈП станбено самостојно, без соработка со Општинската комисија за проценка на штети.

Вредноста на штетата на градежниот дел изнесува 4.261.950,- денари кој е целосно уништен од пожарот (четири стана од шести кат каде сопственици се физички лица). Вредноста на оштетениот мебел и апаратите за домаќинство поради амортизација на истите е пресметана за 50% понискo од пазарната вредност и изнесува 168.000 денари за мебелот и 164.700 за апаратите за домаќинство.

За пријавите од 11 сопственици на станови од подолните катови на зградата (петтиот и други) каде во текот на интервенција за гаснење пожар била причинета материјална штета, проценките се следни: 92.820 денари за тавани и ѕидни површини, 109.560,- ден. за оштетени подни плочи, 90.800,- ден. за оштетена столарија (прозорци и врати), 10.800 ден. за оштетени ролетни и 40.000 денари за оштетен кровен покривач на деловен објект од зградата, или вкуоно 343.980,- денари за споредните оштетувања во текот на гаснењето на пожарот.

Работата на петточлениот состав на Општинската комисија за проценка на штети се одвиваше со увид на терен, и девет последователни состаноци за проценка на пријавената штета од вкупно 15 пријавители-станари од зградата на улица „Ристо Чавдаров“ бр. 25 која ја задеси пожар на 30 јули во 11:20 часот.
Елаборатот ќе биде предмет на изјаснување на советниците од Советот на општина Гевгелија на следната седница закажана за четврток 29-ти август. По неговто усвојување треба да биде доставен до Второстепената комисија за штети од елементарни непогоди при Владата, за понатамошно утврдување на процентот на покривање на штетата од средствата на Буџетот на РСМ наменет за санација на штети од елементарни непогоди.


Last modified on Вторник, 27 Август 2019 - 15:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

Забрана за сообраќај на патот Струмица - Валандово

Поради сообраќајна несреќа која се задеси околу 10 часот утринава, патниот

Повеќе

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

Изгласан законот за Јавно обвинителство

Со 80 гласови „ЗА“ од 116 присутни од кои само шестмина беа „против“ денеска во

Повеќе

Макрон ја отвори вратата за преговори на ЕУ со Македонија и Албанија

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ако резултатите од

Повеќе

Собранието ја Разреши министерката Мизрахи – изгласани и измени на Изборниот

Собранието доцна синоќа со 62 гласа „за“ и 26 гласа „против“ ја разреши

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.