Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Советниците на СДСМ со предлог за донација од 400.000 денари за оштетените семејства од пожарот

Среда, 28 Август 2019

Десетте советници од редовите на СДСМ и коалиционите партнери доставија барање до претседателот на Советот на општина Гевгелија за одвојување буџетски средства за помош на семејствата чии домови целосно изгореа, а некои беа оштетени од големит пожар на станбената зграда од 30 јули годинава.
Во предлог одлуката која бараат да биде ставена на дневен ред на претстојната 30-та седница на Советот како дополнителна 37-ма од сега утврдените 36 точки на дневен ред, советниците бараат да се донесе ОДУКА за одобрување на финансиски средства од Буџетот на општина Гевгелија за 2019 година во вредност од 400.000,- денари. Средствата ќе бидат одобрени од Програмата АО-Совет на општина Гевгелија, а ќе бидат упалатени директно на донаторската заедничка сметка на станарите од зградата на улица „Ристо Чавдаров“ бој 25 Гевгелија.

Во барањето потпишано своерачно од 10-те членови на Советот на општината од СДСМ и коалиционите партнери се вели:
- „Со носење на оваа одлука се сака да се помогне на семејствата чии домови настрадаа во пожарот од 30.07.2019. Иако истите можеби не се дволни за целосно покривање на штетата која ја претрпеа семејствата на опожарената зграда, сепак сметаме дека овој хуман и солидарен гест и ние како Совет ќе придонесеме за побрзо санирање на штетите и намалување на болката која што ја претрпеа семејствата од опожарената зграда“, се вели во барањето адресирано до Претседателот на Советот со намера истото да стане составен дел од дневниот ред на 30-та седница како 37-ма точка на дневниот ред.

Во Одлуката која се предлага да биде донесена со мнозинство од страна на членовите на Советот се вели дека „Финансиските средства ќе бидат исплатени од Буџетот на општината, од ставката наменета за трошоци за работењето на Советот на општината, од подставката 412110 - „Постојана резерва“ (непредвидени расходи), а ќе се преведат на денарската трансакциска сметка 270 - 7000516742 - 74 отворена во Халк Банка АД Скопје, со намена за донации за станбената заедница од „Ристо Чавдаров“ бр. 25 Гевгелија.

Одлуката стапува во сила со денот на донесувањето. Советот ќе заседава на 30 август (петок), што значи позитивното изјаснување од советниците ќе донесе 400.000 денари на наменската сметка за донации на семејствата од опожарената зграда.

 

Last modified on Среда, 28 Август 2019 - 22:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

Забрана за сообраќај на патот Струмица - Валандово

Поради сообраќајна несреќа која се задеси околу 10 часот утринава, патниот

Повеќе

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

Изгласан законот за Јавно обвинителство

Со 80 гласови „ЗА“ од 116 присутни од кои само шестмина беа „против“ денеска во

Повеќе

Макрон ја отвори вратата за преговори на ЕУ со Македонија и Албанија

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ако резултатите од

Повеќе

Собранието ја Разреши министерката Мизрахи – изгласани и измени на Изборниот

Собранието доцна синоќа со 62 гласа „за“ и 26 гласа „против“ ја разреши

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.