Топ Новости
Лишен од слобода 19 годишен Гевгеличанец - Понеделник, 25 Ноември 2019 13:03

Се реновираат и опремуваат детските градинки во Општина Гевгелија

Недела, 01 Септември 2019

Подобрувањето на условите за престој и работа во детските градински во Општина Гевгелија започна да се изведува од крајот на август.

Со проектот за реновирање и опремување опфатени се централната детска градинка во Гевгелија, градинките „Сончогледи“ и „Цветови“ исто во Гевгелија, како и детската градинка во Негорци. Во истите во тек е изведба на отстранување на старата столарија и замена на прозорците и вратите со нови кои се звучно и термоизолациони. Ова ќе биде изведено и во градинката во Негорци. Исто така, со проекот се планира комплетно реновирање на тоалетите за децата и просторот за хигиена (WC-школки, лавабоа, плочки, чешми, водоводна и одводна инсталација).

Набавена е и нова постелнина и детски креветчиња за сите детски градинки во Општината, како и за јаслените групи во „Цветови“ и Негорци. За вработените набавени се обувки за работа. Сите градинки по реновирањето во просторот ќе добијат нови маси и столчиња за дневните активности на децата.

По изведбата на работите за замена на столаријата, следна фаза на изведба е замена на подот во градинките и белење (прскање, фарбање...) на зидовите во градинките.

Новата сезона на работа во детските установи за згружување ќе биде во нов амбент и со нова опрема наменета за подобрување на дејноста на вработените за задоволување на потребите за квалитетно згрижување на најмладите членови на нашата заедница.

 

Last modified on Недела, 01 Септември 2019 - 21:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заменик министерот за локална самоуправа Павлески во посета на Гевгелија и

Работна посета на двете јужни општини Гевгелија и Богданци беше дел од

Повеќе

Собрание: членот 11 од Законот за помилување не постои

Собраниската Законодавно – правна комисија на денешната седница заклучи дека

Повеќе

Дводневен „Новогодишен базар 2019“ во Гевгелија

Од денес напладне во Гевгеија започнува традиционалната предновогодишна

Повеќе

„И ние постоиме“ - одбележан Светскиот ден на лица со посебни потреби во

Со дефиле низ улиците на Гевгелија, членовите на здруженијата на наши сограѓани

Повеќе

Од месецов минималната плата повисока за 2.000 денари

Минималната плата утврдена со закон од 1-ви декември изнесува 14.500 денари и

Повеќе

Пресуда: 13 години затвор за Тони Манџа за разбојништво во казино во Гевгелија

Тони Кечев (40 год) од Гевгелија, викан Манџа доби казна затвор од 13 години за

Повеќе

ТОП ТРИ пратеника „рекордери“ во патни трошоци

За три мандати седење во пратеничките клупи, односно вкупно 9 години,

Повеќе

Ученичката Јована освои трето место по физика на „Месецот на науката“

Ноември - „Месецот на науката“ донесе нови награди за учениците од Општинското

Повеќе

Собранието против уставните судии за „воскреснување“ на амнестија од Иванов

Пред пратениците во Собранието на РСМ пристигна иницијатива за толкување на

Повеќе

Проект за секундарна гасификација и нови инвестиции од 5,9 милиони денари во

Секундарна гасификациона мрежа за Гевгелија во фаза на проектна апликација пред

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.