Топ Новости

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со настава од утре

Понеделник, 02 Септември 2019

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни училишта во Миравци и Негорци. Најавите за одбивање на наставниот процес поради штрајк на членовите на СОНК не предизвика верижна реакција кај сите училишта во Општина Гевгелија. Во ООУ„Ристо Шуклев“ во Негорци и во ООУ „Климент Охридски“ во Миравци првооделенците беа пречекани со традиционалните приредби за добредојде што им ги организираа постарите ученици.
За разлика од нив, во основните училишта во Гевгелија беа известени преку социјалните мрежи дека училишниот процес ќе започне на 3-ти септември во пресрет на активните барања на наставниците членови на Синдикатот да се одржи предупредувачки штрајк со барање за зголемување на платите во образоването.

Мелкуте ученици кои не го прочитале известувањето и малкуте родители кои дојдоа денеска со своите деца-ученици во кругот на школските дворови претставниците на Синдикатот на СОНК ги известија дека со настава официјално започнуваат утре.

Утре школското ѕвоно за прв пат ќе ги повика во училница околу 170-те првачиња од ООУ „Крсте Мисирков“, ООУ „Владо Кантарџиев“ и во подрачните училишта во населените места во состав на општинските основни училишта. Добредојде ќе им посакат со пригодна претстава, песни, игри, рецитации ученици од 3-те и 4-те одделенија. Честитки за првиот школски ден и пријатен престој во училиштето и многу стекнати нови знаења и другарчиња најавено е дека ќе им посака и градоначалникот на Општина Гевгелија, во 9:00 часот во ООУ „Крсте Мисирков“ и во 10:00 часот во ООУ „Владо Кантарџиев“.

Утринава на првиот училишен ден пристигнаа и сите ученици запишани во новата учебна година 2019/2020 во СОУ „Јосиф Јосифовски“, дури и тие кои имаат запишано прва година. Од страна на претставници на Синдикатот известени беа дека официјален почеток на наставниот процес започнува од утре 3-ти септември.
Во средното општинско училиште за прв пат годинава наставата ќе се одвива во една смена, за сите запишани ученици од сите смерови и возрасни години, благодарение на навреме завршената изградбата и уредувањето на новите 21 училници кои се дел од комплексот на градби на Средношколскиот училишен центар.


Last modified on Понеделник, 02 Септември 2019 - 17:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.