Топ Новости

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со настава од утре

Понеделник, 02 Септември 2019

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни училишта во Миравци и Негорци. Најавите за одбивање на наставниот процес поради штрајк на членовите на СОНК не предизвика верижна реакција кај сите училишта во Општина Гевгелија. Во ООУ„Ристо Шуклев“ во Негорци и во ООУ „Климент Охридски“ во Миравци првооделенците беа пречекани со традиционалните приредби за добредојде што им ги организираа постарите ученици.
За разлика од нив, во основните училишта во Гевгелија беа известени преку социјалните мрежи дека училишниот процес ќе започне на 3-ти септември во пресрет на активните барања на наставниците членови на Синдикатот да се одржи предупредувачки штрајк со барање за зголемување на платите во образоването.

Мелкуте ученици кои не го прочитале известувањето и малкуте родители кои дојдоа денеска со своите деца-ученици во кругот на школските дворови претставниците на Синдикатот на СОНК ги известија дека со настава официјално започнуваат утре.

Утре школското ѕвоно за прв пат ќе ги повика во училница околу 170-те првачиња од ООУ „Крсте Мисирков“, ООУ „Владо Кантарџиев“ и во подрачните училишта во населените места во состав на општинските основни училишта. Добредојде ќе им посакат со пригодна претстава, песни, игри, рецитации ученици од 3-те и 4-те одделенија. Честитки за првиот школски ден и пријатен престој во училиштето и многу стекнати нови знаења и другарчиња најавено е дека ќе им посака и градоначалникот на Општина Гевгелија, во 9:00 часот во ООУ „Крсте Мисирков“ и во 10:00 часот во ООУ „Владо Кантарџиев“.

Утринава на првиот училишен ден пристигнаа и сите ученици запишани во новата учебна година 2019/2020 во СОУ „Јосиф Јосифовски“, дури и тие кои имаат запишано прва година. Од страна на претставници на Синдикатот известени беа дека официјален почеток на наставниот процес започнува од утре 3-ти септември.
Во средното општинско училиште за прв пат годинава наставата ќе се одвива во една смена, за сите запишани ученици од сите смерови и возрасни години, благодарение на навреме завршената изградбата и уредувањето на новите 21 училници кои се дел од комплексот на градби на Средношколскиот училишен центар.


Last modified on Понеделник, 02 Септември 2019 - 17:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нови 9 бомби објавени на Ју Тјуб: „Орце шокираш“

Сведокот во случајот „Рекет“ Орце Камчев, шокира на Ју Тјуб.

Од 10-тина

Повеќе

Поволна бизнис клима преку регионална ЕУ соработка

Локалните самоуправи во Македонија се подготвуваат за развој на своите

Повеќе

Притвор за гевгеличанец насилник - со чаша повредил две жени

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за

Повеќе

Просечна пензија од 15.500 денари во 2020 година

Трократно покачување на пензиите во текот на 2020 година најави министерката за

Повеќе

Утре ќе има 4 часовен прекин во електроснабдувањето

Од ЕВН-Македонија известуваат дека утре 11 декември планирани се исклучувања на

Повеќе

Трето место за гевгелиски средношколец на 43-та Школа „Мади физичари“

Во рамките на манифестацијата „Ноември-месец на наука 2019“, при крајот на

Повеќе

Одбележан патронот во ООУ „Климент Охридски“ Миравци

Со пригодна програма подготвена од учениците од ООУ „Климент Охридски“ од

Повеќе

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

Трибина „Нема оправдување - заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Во рамките на меѓународната кампања 16 дена женски активизам против насилството

Повеќе

УЈП започна со исплата на повраток на ДДВ кон физичките лица

Со мерката МојДДВ од денеска Управата за јавни приходи започна со исплата на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.