Среќно првачиња!

Вторник, 03 Септември 2019

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби по повод приемот на првачињата во училишните клупи.

Првото добредојде во свеот на знаењето и тетратките и многуте нови училишни другарства беше искажано утрово од директорот на ООУ „Крсте Мисирков“ Михаил Петров. Свечено добредојде на првачињата им посакаа учениците од поголемите класови со пригодна програма, музички точки и драматизации, а сето тоа со задоволство го следеа првачињата, нивните родители, и претставниците од локалната самоуправа - градоначалникот на општината и советникот за образование и култура.

Еден час подоцна со училишно ѕвоно се означи почетокот на школскиот ден на учениците и првачињата од ООУ „Владо Кантарџиев“.
Свечен прием на првачињата и официјален почеток на наставната година 2019/2020 денеска се одржа и во подрачните училишта кои работат во состав на општинските основни училишта.
Во новата учебна година во дравата се запишаа над 20.000 првачиња, а во општината Гевгелија нови 200.

Среќен почеток на учебната година за сите ученици, многу знаења, другарувања и вредна соработка со наставниците и нивните ментори во светот на освојување на нови знаења и искуства потребни за животот.


Last modified on Вторник, 03 Септември 2019 - 18:08

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното

Повеќе

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се

Повеќе

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.