Топ Новости
Лишен од слобода 19 годишен Гевгеличанец - Понеделник, 25 Ноември 2019 13:03

Среќно првачиња!

Вторник, 03 Септември 2019

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби по повод приемот на првачињата во училишните клупи.

Првото добредојде во свеот на знаењето и тетратките и многуте нови училишни другарства беше искажано утрово од директорот на ООУ „Крсте Мисирков“ Михаил Петров. Свечено добредојде на првачињата им посакаа учениците од поголемите класови со пригодна програма, музички точки и драматизации, а сето тоа со задоволство го следеа првачињата, нивните родители, и претставниците од локалната самоуправа - градоначалникот на општината и советникот за образование и култура.

Еден час подоцна со училишно ѕвоно се означи почетокот на школскиот ден на учениците и првачињата од ООУ „Владо Кантарџиев“.
Свечен прием на првачињата и официјален почеток на наставната година 2019/2020 денеска се одржа и во подрачните училишта кои работат во состав на општинските основни училишта.
Во новата учебна година во дравата се запишаа над 20.000 првачиња, а во општината Гевгелија нови 200.

Среќен почеток на учебната година за сите ученици, многу знаења, другарувања и вредна соработка со наставниците и нивните ментори во светот на освојување на нови знаења и искуства потребни за животот.


Last modified on Вторник, 03 Септември 2019 - 18:08

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заменик министерот за локална самоуправа Павлески во посета на Гевгелија и

Работна посета на двете јужни општини Гевгелија и Богданци беше дел од

Повеќе

Собрание: членот 11 од Законот за помилување не постои

Собраниската Законодавно – правна комисија на денешната седница заклучи дека

Повеќе

Дводневен „Новогодишен базар 2019“ во Гевгелија

Од денес напладне во Гевгеија започнува традиционалната предновогодишна

Повеќе

„И ние постоиме“ - одбележан Светскиот ден на лица со посебни потреби во

Со дефиле низ улиците на Гевгелија, членовите на здруженијата на наши сограѓани

Повеќе

Од месецов минималната плата повисока за 2.000 денари

Минималната плата утврдена со закон од 1-ви декември изнесува 14.500 денари и

Повеќе

Пресуда: 13 години затвор за Тони Манџа за разбојништво во казино во Гевгелија

Тони Кечев (40 год) од Гевгелија, викан Манџа доби казна затвор од 13 години за

Повеќе

ТОП ТРИ пратеника „рекордери“ во патни трошоци

За три мандати седење во пратеничките клупи, односно вкупно 9 години,

Повеќе

Ученичката Јована освои трето место по физика на „Месецот на науката“

Ноември - „Месецот на науката“ донесе нови награди за учениците од Општинското

Повеќе

Собранието против уставните судии за „воскреснување“ на амнестија од Иванов

Пред пратениците во Собранието на РСМ пристигна иницијатива за толкување на

Повеќе

Проект за секундарна гасификација и нови инвестиции од 5,9 милиони денари во

Секундарна гасификациона мрежа за Гевгелија во фаза на проектна апликација пред

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.