Топ Новости
Лишен од слобода 19 годишен Гевгеличанец - Понеделник, 25 Ноември 2019 13:03

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Четврток, 05 Септември 2019

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај за вториот пожар сезонава кај месноста Мамино. Истиот беше регистриран вчера во 14 часот, во близина на селото Грчиште и зафати ниско стеблеста шума во висините на Погана од страната на општина Валандово.
На помош на единиците на ТППЕ, Дирекцијата за заштита и спасување и Шумско стопанство од Валандово и Гевгелија вчера им пристигнаа и два канадери во сопственост на ДЗС кои со вода од Дојранското езеро го гаснеа пожарот на непристапните предели на Погана во месноста Мамино.
Со 14 прелети од 16 до 18 часот огнот беше локализиран без можност да загрози некој имот.

Изутрината од 6:00 часот на терен на опожареното подрачје се упатија екипи на Шумско стопанство Валандово (8-мина вработени), од ТППЕ Валандово (5 пожарникари и командирот на ТППЕ), петмина вработени од јавното комунално претпријатие од Валандово, од Дирекцијата за заштита и спасување (3-ца), со четири теренски возила и џип „Амарок“. Се работи на проверка на теренот, барање активни жаришта и нивна ликвидација.

- „Во пожарот кој беше пријавен вчера (среда) во 14 часот изгорена е ниско стеблеста шума со површина од 50 до 60 хектари. Конечниот извештај ќе биде готов по враќањето на екипите од терен денеска после 18:00 часот“, изјави за GevgelijaNET дежурниот пожарникар од ТППЕ Валандово, Светозар Кнежевиќ.

За локализацијата, а се' уште активниот и целосно не ликвидиран пожар кај Мамино вчера на социјалните мрежи известуваа и патници кои ја регистрираа глетката на опожареното подрачје од перспектива на автопатот „Пријателство“. Вака изгледаше синоќа северниот крак на Погана.
Last modified on Четврток, 05 Септември 2019 - 15:39

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заменик министерот за локална самоуправа Павлески во посета на Гевгелија и

Работна посета на двете јужни општини Гевгелија и Богданци беше дел од

Повеќе

Собрание: членот 11 од Законот за помилување не постои

Собраниската Законодавно – правна комисија на денешната седница заклучи дека

Повеќе

Дводневен „Новогодишен базар 2019“ во Гевгелија

Од денес напладне во Гевгеија започнува традиционалната предновогодишна

Повеќе

„И ние постоиме“ - одбележан Светскиот ден на лица со посебни потреби во

Со дефиле низ улиците на Гевгелија, членовите на здруженијата на наши сограѓани

Повеќе

Од месецов минималната плата повисока за 2.000 денари

Минималната плата утврдена со закон од 1-ви декември изнесува 14.500 денари и

Повеќе

Пресуда: 13 години затвор за Тони Манџа за разбојништво во казино во Гевгелија

Тони Кечев (40 год) од Гевгелија, викан Манџа доби казна затвор од 13 години за

Повеќе

ТОП ТРИ пратеника „рекордери“ во патни трошоци

За три мандати седење во пратеничките клупи, односно вкупно 9 години,

Повеќе

Ученичката Јована освои трето место по физика на „Месецот на науката“

Ноември - „Месецот на науката“ донесе нови награди за учениците од Општинското

Повеќе

Собранието против уставните судии за „воскреснување“ на амнестија од Иванов

Пред пратениците во Собранието на РСМ пристигна иницијатива за толкување на

Повеќе

Проект за секундарна гасификација и нови инвестиции од 5,9 милиони денари во

Секундарна гасификациона мрежа за Гевгелија во фаза на проектна апликација пред

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.