Топ Новости
Лишен од слобода 19 годишен Гевгеличанец - Понеделник, 25 Ноември 2019 13:03

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Вторник, 10 Септември 2019

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар во Гевгелија ќе се одржи Јавна презентација со отварање на Јавна анкета за Деталниот урбанистички план за дел од блок 7 (поточно 7.5), а е на територијалниот простор на град Гевгелија.

ДУП-от опфаќа простор со површина од 6.09 xектари. Истиот, во планскиот опфат се простира:
- од јужната страна се движи по осовина на булевар Гевгелија,
- од источната страна се движи по осовина на сервисна улица,
- од северната страна се движи по осовина на улица „Деко Ковачев“,
- од западната страна се движи по осовина на улица „Западна 1“.

На презентацијата се покануваат граѓаните кои имаат станбени или деловни објекти на овој плански простор, како и правните заинтересирани субјекти, да се запознаат со содржините на планскиот документ и да се изјаснат преку јавната анкета која ќе биде отворена по презентацијата на ДУП-от за дел од блок 7 (7.5).
На презентацијата ќе се изведе стручно презентирање на планот од страна на фирмата планер со содржините на градежен и планиран опфат на 7.5.

По изведбата на презентацијата започнува 15 дневниот рок за изведување на јавна анкета во која заинтересираните граѓани и правни лица од конкретното подрачје опфатено со планот можат да доставуваат писмени забелешки, предлози и мислења. Анкетните листови граѓаните можат да ги подигнат во одделението за урбанизам, градежништво, архитектура и заштита на животната средина при општина Гевгелија, или преку информацискиот систем е-урбанизам.
Пополнетиот анкетен лист со вашите предлози и сугестии, или мисења за содржината на планскиот опфат на ДУП се доставуваат до секторот за урбанизам при општина Гевгелија, секој работен ден од 08 до 16 часот. Рокот за поднесување на анкетните листови со предлог-мислењата од граѓаните и фирмите истекува на 25.09.2019 година.

 

Last modified on Вторник, 10 Септември 2019 - 16:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заменик министерот за локална самоуправа Павлески во посета на Гевгелија и

Работна посета на двете јужни општини Гевгелија и Богданци беше дел од

Повеќе

Собрание: членот 11 од Законот за помилување не постои

Собраниската Законодавно – правна комисија на денешната седница заклучи дека

Повеќе

Дводневен „Новогодишен базар 2019“ во Гевгелија

Од денес напладне во Гевгеија започнува традиционалната предновогодишна

Повеќе

„И ние постоиме“ - одбележан Светскиот ден на лица со посебни потреби во

Со дефиле низ улиците на Гевгелија, членовите на здруженијата на наши сограѓани

Повеќе

Од месецов минималната плата повисока за 2.000 денари

Минималната плата утврдена со закон од 1-ви декември изнесува 14.500 денари и

Повеќе

Пресуда: 13 години затвор за Тони Манџа за разбојништво во казино во Гевгелија

Тони Кечев (40 год) од Гевгелија, викан Манџа доби казна затвор од 13 години за

Повеќе

ТОП ТРИ пратеника „рекордери“ во патни трошоци

За три мандати седење во пратеничките клупи, односно вкупно 9 години,

Повеќе

Ученичката Јована освои трето место по физика на „Месецот на науката“

Ноември - „Месецот на науката“ донесе нови награди за учениците од Општинското

Повеќе

Собранието против уставните судии за „воскреснување“ на амнестија од Иванов

Пред пратениците во Собранието на РСМ пристигна иницијатива за толкување на

Повеќе

Проект за секундарна гасификација и нови инвестиции од 5,9 милиони денари во

Секундарна гасификациона мрежа за Гевгелија во фаза на проектна апликација пред

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.