Богданчани со донации за детската градинка

Четврток, 26 Септември 2019

Детската градинка „Коста Поп Ристов-Делчев“ од Богданци вчера доби донација од топки за физички активности на децата кои се во редовен престој во градинката.
Донатор е богданчанецот Митко Мурџев кој вели дека ова се специјално изработени топки за физички активности на деца. Обложени се со квалитетна мека гума и имаат повеќе слоеви: 1. Внатрешна гума од бутил каучук 2. Слој од армиран најлон конец 3. Надворешна гума и 10 пластични маркери (чинии) за одбележување на терен.

Со овој потег донаторот вели дека сака да го поттикне развојот на децата и нивната активација преку физички вежби и воопшто развивањето на спортските навики кај децата.

Ова не е прва донација на богданчани за своите најмлади сограѓани. Минатата година Дејан Маџиров ги донираше сите собрани средства што ги доби од своите сограѓани за здравје и благодет, после фаќањето на крстот за големиот празник Водици. Средствата беа употребени за набавка и поставување на урбана опрема - катче за забава, во дворот на детската градинка.

Добар пример кој отсликува како жителите на една заедница вложуваат за подобрување на образовно-рекреативните и спортски навики на најмладите членови од нивната заеднца.


Last modified on Четврток, 26 Септември 2019 - 02:40

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тридневен фестивал на храна и вино во Гевгелија

Денот на општина Гевгелија 7-ми нoември ќе биде почеток на најавениот тридневен

Повеќе

Сенатот на САД го ратификуваше протоколот за НАТО за Македонија

Со 84 гласови „ЗА“ и 2 против Американскиот Сенат, доцна синоќа во забрзана

Повеќе

Италија го враќа прашањето за почнување на преговорите, Макрон доаѓа во Скопје

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и

Повеќе

Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

По четиричасовна дебата на лидерите на релевантните политички партии

Повеќе

Пендаровски: Македонија продолжува на патот кон ЕУ

- „Не постои друга алтернатива на подолг рок освен членство во Европската

Повеќе

Запленети 11 килограми дрога на Богородица

Денеска, сабота 19 октомври, во текот на работниот ден, царинските работници на

Повеќе

Јубилејна 20-та Ракијада во Валандово

Земјоделскиот одгледувач, лозар и ракијар Васил Пиндеров од Пирава ја понесе

Повеќе

Премиерот Заев по повод заклучоците на Европскиот Совет

По враќањето од Брисел и одлагањето на одлуката за почеток на преговори на

Повеќе

Златна награда „Глобаллокал“ за Општина Гевгелија

Општина Гевгелија е добитник на Златната награда „Глобаллокал“ во Средна и

Повеќе

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.