Започна изградбата на патот Давидово - манастир „Св. Илија“

Петок, 27 Септември 2019

Со присуство на багери, претставници на градежниот опаратор, инвеститорот - општина Гевгелија и локалното население, денеска по угорницата на Давидово официјално започна изградбата на локалниот пат кој се протега од селските гробишта до манастирот „Свети Илија“.

Радоста на давидовчани беше видна кои со поздрав пристапија кон претставниците на локалната самоуправа и благодарност што по толку години се наоѓа средства, воља и решение за изградба на овој селски пат.
Целата патна делница изнесува должина од 767 метри. За реализација на овој проект од страна на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој на општината и беа доделени 10.665.309 денари.

- „Со изградбата на патот на жителите на Давидово и околината, но и на другите посетители, а чиј број не е мал, ќе им се овозможи полесна комуникација со манастирот Св.Илија“, истакна градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков на означувањето на почетокот на градбата на патот.

Летово во гевгелиското село Давидово беше завршено асфатирањето на улицата од центарот на Давидово до црквата во селото. Овој проект што го инвестираше Општината беше на барање на граѓаните преку Месната заедница од Давидово.

Last modified on Петок, 27 Септември 2019 - 13:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тридневен фестивал на храна и вино во Гевгелија

Денот на општина Гевгелија 7-ми нoември ќе биде почеток на најавениот тридневен

Повеќе

Сенатот на САД го ратификуваше протоколот за НАТО за Македонија

Со 84 гласови „ЗА“ и 2 против Американскиот Сенат, доцна синоќа во забрзана

Повеќе

Италија го враќа прашањето за почнување на преговорите, Макрон доаѓа во Скопје

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и

Повеќе

Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

По четиричасовна дебата на лидерите на релевантните политички партии

Повеќе

Пендаровски: Македонија продолжува на патот кон ЕУ

- „Не постои друга алтернатива на подолг рок освен членство во Европската

Повеќе

Запленети 11 килограми дрога на Богородица

Денеска, сабота 19 октомври, во текот на работниот ден, царинските работници на

Повеќе

Јубилејна 20-та Ракијада во Валандово

Земјоделскиот одгледувач, лозар и ракијар Васил Пиндеров од Пирава ја понесе

Повеќе

Премиерот Заев по повод заклучоците на Европскиот Совет

По враќањето од Брисел и одлагањето на одлуката за почеток на преговори на

Повеќе

Златна награда „Глобаллокал“ за Општина Гевгелија

Општина Гевгелија е добитник на Златната награда „Глобаллокал“ во Средна и

Повеќе

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.