Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Започна изградбата на патот Давидово - манастир „Св. Илија“

Петок, 27 Септември 2019

Со присуство на багери, претставници на градежниот опаратор, инвеститорот - општина Гевгелија и локалното население, денеска по угорницата на Давидово официјално започна изградбата на локалниот пат кој се протега од селските гробишта до манастирот „Свети Илија“.

Радоста на давидовчани беше видна кои со поздрав пристапија кон претставниците на локалната самоуправа и благодарност што по толку години се наоѓа средства, воља и решение за изградба на овој селски пат.
Целата патна делница изнесува должина од 767 метри. За реализација на овој проект од страна на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој на општината и беа доделени 10.665.309 денари.

- „Со изградбата на патот на жителите на Давидово и околината, но и на другите посетители, а чиј број не е мал, ќе им се овозможи полесна комуникација со манастирот Св.Илија“, истакна градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков на означувањето на почетокот на градбата на патот.

Летово во гевгелиското село Давидово беше завршено асфатирањето на улицата од центарот на Давидово до црквата во селото. Овој проект што го инвестираше Општината беше на барање на граѓаните преку Месната заедница од Давидово.

Last modified on Петок, 27 Септември 2019 - 13:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

Забрана за сообраќај на патот Струмица - Валандово

Поради сообраќајна несреќа која се задеси околу 10 часот утринава, патниот

Повеќе

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

Изгласан законот за Јавно обвинителство

Со 80 гласови „ЗА“ од 116 присутни од кои само шестмина беа „против“ денеска во

Повеќе

Макрон ја отвори вратата за преговори на ЕУ со Македонија и Албанија

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ако резултатите од

Повеќе

Собранието ја Разреши министерката Мизрахи – изгласани и измени на Изборниот

Собранието доцна синоќа со 62 гласа „за“ и 26 гласа „против“ ја разреши

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.