ЕВН 5 часа доцни со приклучокот на струја во Гевгелија

Недела, 29 Септември 2019

По два дена работа, сабота и недела на реконструкција и осовременување на електродистрибутивната мрежа во цела општина Гевгелија и населените места, вечерва до 22:40 часот во делови од градот, ЕВН се' уште не приклучила доток на електрична струја до потрошувачите.

Мрачни улици, во мрак потонати куќите и дворовите, само по некој фар од автомобил низ улиците. Ваква е состојбата во западниот дел од Гевгелија, цел реон 4 и 5 од градскиот стадион, по улицата „Маршал Тито“ до Касарната, продолжува по улицата „Моински пат“ се до Динќот и натаму стопанските комплекси „Јоријан“, Фармата, пекарата „Вит де Лукс“ и други. Струја немаат ниту домаќинствата од споредните улици кои се приклучуваат кон „Нов Булевар“ во населбата Караорман.

Дел од населението веќе е во потрага по свеќи за да ја поминат ноќта со минимална светлост за обавување на секојдневните функции во домот, без најава кога ЕВН ќе ја пушти во функција електричната мрежа кон сите останати потрошувачи.

Викендов 28 и 29 септември ЕВН КЕЦ Гевгелија најави реконструкција на електродистрибутивната мрежа на четири циклуси од по шест часови на вкупно 52 трансформатори, со што беше опфатена цела општина Гевгелија со сите населени места, дури и Смрдлива Вода и Ски центарот Кожуф, како и делови од општините Богданци и Дојран. Сите изведбени поправки беше најавено дека треба да завршат денеска (недела) до 18:00 часот. Кои се причините за застојот во електроснабдувањето не е јавено.

GevgelijaNET ја контактираше Трафостаницата во Гевгелија преку која се врши распоред на исклучувања и вклучувања во системот, во договор со ЕВН Скопје и трафостаницата во Валандово, но од таму не креваат телефон. За тоа дали ноќва се прават напори да биде пуштена струја до потрошувачите немаме одговор.

 

Last modified on Недела, 29 Септември 2019 - 23:33

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тридневен фестивал на храна и вино во Гевгелија

Денот на општина Гевгелија 7-ми нoември ќе биде почеток на најавениот тридневен

Повеќе

Сенатот на САД го ратификуваше протоколот за НАТО за Македонија

Со 84 гласови „ЗА“ и 2 против Американскиот Сенат, доцна синоќа во забрзана

Повеќе

Италија го враќа прашањето за почнување на преговорите, Макрон доаѓа во Скопје

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и

Повеќе

Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

По четиричасовна дебата на лидерите на релевантните политички партии

Повеќе

Пендаровски: Македонија продолжува на патот кон ЕУ

- „Не постои друга алтернатива на подолг рок освен членство во Европската

Повеќе

Запленети 11 килограми дрога на Богородица

Денеска, сабота 19 октомври, во текот на работниот ден, царинските работници на

Повеќе

Јубилејна 20-та Ракијада во Валандово

Земјоделскиот одгледувач, лозар и ракијар Васил Пиндеров од Пирава ја понесе

Повеќе

Премиерот Заев по повод заклучоците на Европскиот Совет

По враќањето од Брисел и одлагањето на одлуката за почеток на преговори на

Повеќе

Златна награда „Глобаллокал“ за Општина Гевгелија

Општина Гевгелија е добитник на Златната награда „Глобаллокал“ во Средна и

Повеќе

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.