Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Се уредува нов детски парк во Миравци

Среда, 02 Октомври 2019


Деновиве, во тек е уредување на нов детски парк за најмладите жители на Миравци. Се работи на теренот од некогашното старо училиште, кое сега е разрушено, а на него остана неискористен простор од 1.500 м2. Со помош на работници од гевгелиски „Комуналец“ и локални жители посадена е трева, поставен систем за наводнување со распрскување, поставено е осветлување на теренот.
Секојдневната посета на децата на овој простор дури и без реквизитите за забава ги натера локалните власти и претставници на локалната самоуправа од овој крај да се ангажираат просторот да се оплемени со нова урбана опрема за забава и игра на најмладите жители на Миравци. Така, се реновираа и исфарбаа старите дотраени играчки, а во тек е и тендер за набавка на нова опрема за детскиот парк за забава, по нарачка на општина Гевгелија.
Наскоро овде ќе има и лулашки, и клацкалки, и куќички, и други реквизити за забава на децата. Паркот е во близинана улицата „Гоце Делчев“ која летово се асфалтираше. Асфалтен пристап, осветлување, зелена трева, клупи за одмор и дузина реквизити се новото катче за забава на најмалите миравчани.


Last modified on Среда, 02 Октомври 2019 - 02:32

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

Забрана за сообраќај на патот Струмица - Валандово

Поради сообраќајна несреќа која се задеси околу 10 часот утринава, патниот

Повеќе

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

Изгласан законот за Јавно обвинителство

Со 80 гласови „ЗА“ од 116 присутни од кои само шестмина беа „против“ денеска во

Повеќе

Макрон ја отвори вратата за преговори на ЕУ со Македонија и Албанија

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ако резултатите од

Повеќе

Собранието ја Разреши министерката Мизрахи – изгласани и измени на Изборниот

Собранието доцна синоќа со 62 гласа „за“ и 26 гласа „против“ ја разреши

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.