Топ Новости

Граѓанска трибина „На прав пат“ во Гевгелија

Понеделник, 07 Октомври 2019

Новата кампања на СДСМ со слоганот „На прав пат“ вечерва беше промовирана и во Гевгелија, како втор град после Штип каде претставниците на владеачката партија со своите коалициони партнери и функционери од министерствата и јавните претпријатија разговараа со граѓаните за сработеното и за новите проекти кои и' претстојат на нашата земја.

Учесници на трибината како говорници беа Генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски, Министерот за здравство Венко Филипче и градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков.

- „Летово организиравме над 600-ни маалски и урбани средби со граѓаните каде разговаравме за она што го мислат граѓаните дека треба да биде направено во нивното место. Вечерва сме овде во Гевгелија со втората трибина „На прав пат“ од вкупно предвидените 23 во одделни места во државата, со цел да проговориме што се' е реализирано изминативе две години на оваа власт на патот на сигурноста, развојот, и подобар живот за сите граѓани. Клучен приоритет на нашата политика е враќањето на парите кај граѓаните и со покачувањето на минималната плата од 9.000 на 12.507 денари, и со зголемувањето на социјалната помош по сите основи на над 300%, и со повраток на ДДВ, и со зголемувањето на платите во здравството, во јавната администрација, со исплата на платежни картички за набавка на „зелена нафта“ за 55.000 земјоделци и земјоделски семејства во државата, мерка за која се одвоени три милиони евра од годинашниот буџет. Што помалку кратења кај граѓаните (во вид на казни, такси, укинувањето на Радиодифузната такса, намалување на таксите за нотарите и извршителите) тоа значи што поголеми интервенции за повраток на парите кај граѓаните и зголемување на нивните платни и социјални примања“, истакна на трибината во Гевгелија Генералниот секретар на СДСМ Николовски.

Правиот пат на оваа власт тој го апострофираше со се' поизвесниот прием на Макеоднија во НАТО и очекуваниот датум за почеток на преговори во Европската Унија што ќе ги отвори економските перспективи на земјава како на економски план, така и на подобрување на социјалниот стандард на граѓаните.

Министерот за здравство и претседател на комисијата за здравство на СДСМ Венко Филипче вечерва изнуди аплаузи од граѓаните на Гевгелија.

- „По стапувањето на власт затекнавме девастиран здравствен систем, разочарани здравствени работници и руинирани објекти од здравствените установи. Решивме да го подобриме пристапот кон пациентот. Огромен број пациенти беа без терапија. Воведовме лекови кои значат живот на пациените. Само за инсулин кој доаѓаше од непознато место, со непознато пакување кој пациентите го боцкаа три пати на ден и од кој немаа никакво подобрување на состојбата со шеќерот во крвта, набавивме квалитетен инсулин кој е за 5 милиони евра поевтин од сомнителниот, носи подобрувања кај пациентите, а воедно е воведена и таблетарна терапија како дополнување за подобрување на здравствената состојба на инсулински зависните пациенти.
Наследивме недисциплинирана политика на имунизација на населението па ни се случи епидемија на мали сипаници (болест искоренета во современите земји) која што ја саниравме за шест месеци и добивме признание за успешност од СЗО.
Свативме дека мора да се инвестира во здравствениот кадар за да бидат стимулирани новите лекари и постојниот кадар да останат да работат во својата, во нашата земја. Ги зголемивме платите на специјалистите за 15%, на општите лекари за 10%, на медицинскиот персонал за 5% и нови 5% за целата администрација во здравството. Ги стимулираме со платена специјализација младите запишани специјализанти во државата. За прв пат после 10 години од 1 октомври ја покачуваме капитацијата за матичните лекари по глава на жител, за прв пат после 10 години подготвуваме измени на Законот за здравствено осигурување со промена на лековите на позитивната листа. Мора да се смени тој обемен процес, 14 комисии со по 17 членови да дадат зелено светло за некој лек“, ова го истакна министерот Венко Филипче пред гевгеличани на трибината „На прав пат“, а тие за искажаното го поздравија со акламација.

 

Last modified on Вторник, 08 Октомври 2019 - 00:19

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

Дојранското Езеро порибено со 1,5 тони крап

Според годишната програма за развој на рибарство на Владата и Министерството за

Повеќе

Платите во образование повисоки за 10% од 1 јануари

Министерството за образование и наука (МОН) и Синдикатот за образование наука и

Повеќе

Доделени 7-мо Ноемвриските награди за 2019 од општина Гевгелија

На свечена седница на Советот на општина Гевгелија на која присуствуваа гости

Повеќе

Честит празник - 75 години од ослободувањето на Гевгелија

На овој ден, 7-ми Ноември, пред 75 години, во 1944 година, партизанските сили

Повеќе

Санирана и реновирана полициската станица во Валандово

На Денот на ослободувањето на Валандово, 6-ти Ноември, валандовчани ги посети

Повеќе

Општина Дојран го одбележа 5 Ноември- Денот на ослободувањето

Со пригодна програма на дводневни програмски организирани настани Општина

Повеќе

Серменин и манастирот во Давидово добија асфалтен пат

Конечно завршија изведбените работи за асфалтирање на последната делница од

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.