Топ Новости

Поцков: Гевгелија е веќе на прав пат

Вторник, 08 Октомври 2019

Со проектите што ги спроведува општина Гевгелија на терен како во областа на комуналиите, изградбата на улиците, иградба на паркинг простори, реновирањето на градинките, капиталните проекти кои ги завршивме минатата година а продолживме со доградба на проектно пропуштеното, Гевгелија е „На прав пат, на вистинскиот пат“, заклучи синоќа градоначалникот на општината Сашо Поцков.

Тој пред своите гевгеличани на граѓанската трибина организирана од СДСМ и коалиционите партнери во Народниот театар во Гевгелија започна со образлагањето на постигнувањата од моментот на превземањето на градоначалничката функција кога општинската каса ја наследил со долг од 140.000.000 денари, од кои само една фирма имала побарување за наплата од 60.000.000 денари што било закана за блокада. Наместо задолжувања на Општината како што работеше претходникот Франгов, ние ги отплаќаме наследените долгови и инвестираме во комуналните потреби на општината, посочи Поцков.

- „Во моментот се изведуваат пет градежни пректи: патот Негорци-Серменин во должина од 1.003 метри; патот од гробиштата во Давидово до манастирот Св. Илија; со 500.000 евра грант од ИПА програмата за меѓугранична соработка се санира коритото на Сува река, кое е често закана за поплави на јужниот дел од градот; се изведуваат работите за изградба на улици и водовод во населбата Караорман; се изведува атмосферска канализација на улица „Индустриска“, а за некој ден треба да стартуваат работите за изградба на патот до санитарната депонија кај Конско.
Со грант од 2,5 милиони евра што го добива ЈПКД „Комуналец“ ќе се приклучат населбите Негорци и Мрзенци на новиот резервоар за вода со предуслов за приклучок на вода кон ТИРЗ зоната. Оваа зона треба да донесе 23 нови инвестиции кои ќе ангажираат работна сила од над 4.000 лица. Во моментот во Агенцијата за вработување има регистрирано 582 лица кои се редовни баратели на работа, што значи дека ТИРЗ зоната кај Прдејци/Негорци ќе прерасне во регионален економско-стопански потенцијал на Општината.

Со ови предуслови за стопански растеж на Гевгелија, со фактот што изминативе месеци има засилени градежни активности во 11 населени места во општината, со формирање на Месните заедници во селата кои сами ги изнесуваат потребите за своите населени места, со реновирањето на градинките, со отварањето јасли во детската градинка во Негорци лани, а во ноември годинава и во градинката во Миравци градоначалникот Поцков со сигурност ги праша сограѓаните: „На прав пат ли е Гевгелија?“ И потврдно одговори со одобрувањето од граѓаните: „Да. На прав пат. На вистинскиот пат на развојот!“

Last modified on Вторник, 08 Октомври 2019 - 20:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Иницијатива за незастарување на кривични дела направени од функционер

Екпертите со иницијатива: Кривичните дела сторени од функционери да не

Повеќе

Изгласана минимална плата од 14.500 денари во Собранието

Попладнево пратениците во републичкото Собрание го изгласаа Законот со кој

Повеќе

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и

Повеќе

Од утре, 15 ноември, задолжително поседување на зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од

Повеќе

13 Ноемвриската „награда“ за Никола Груевски!

Несреќна 13 – ка. Барем вакви се верувањата за овој број. Но 13 – ти ноември

Повеќе

Во Гевгелија наврнаа 35 литри дожд на 1м2 за едно деноноќие

Во изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа вкупно 35 литри дожд на еден метар

Повеќе

Гевгеличанец тешко повреден во сообраќајка на патот Струмица-Валандово

Во текот на вчерашниот ден (вторник 12.11.2019) во 09.00 часот се случила

Повеќе

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.