Топ Новости

Одбележувања на Детската недела во Гевгелија

Четврток, 10 Октомври 2019

Со свечен прием на 170 првачињата од основните училишта во Општината во Детската организација и поделување на Детски книшки за членство во организацијата, денеска четвртиот ден од Детската недела продолжија активностите за одбележување на оваа меѓународна манифестација на симболика на детските права.

Сите основни училишта во Гевгелија со пригодна програма подготвена од учениците од повисоките класови им посакаа добредојде на своите соученици првоодделенци во Детската организација.

Неделата на децата која се одбележува во меѓународни рамки, е седумдневен настан на активности посветени на децата, а се организира во првата полна недела од октомври.
Во ООУ „Крсте Мисирков“ започна уште во понеделникот со организирање на филмски проекции за децата, членовите на училишната заедница на нивна иницијатива собираа парични донаторски прилози, кои најавија дека ќе ги наменат за децата со посебни потреби од „Центарот Мајка Тереза“, учествуваа на претстави наменети за децата, а денеска, четврток со песни, игри и драматизации потсетија за значењето на децата, нивниот развој и грижа на општеството за нивните права и потреби.

Драмската секција за деца „Дон Кихот“ при Домот на културата ги постави на сцената на Народниот театар во Гевгелија претставите за деца: „Царскиот паж“ и „Малиот принц“, во два термина. Претставите беа прикажани на учениците од основните општински училишта и на најмалите гледачи од јавните општински градинки. За денеска, четврток, 10 октомври, најавено е дека истите претстави ќе се одиграт и за заинтересираната публика со своите најмлади членови на семејството, повторно на сцената на Народниот театар, со почеток во 19:00 часот.

Детската недела, како меѓународна манифестација прогласена од ООН, во нашата држава ја организираат Сојузот за грижи и воспитување на децата на Македонија во соработка со Министерството за труд и социјална политика под мотото „Детски права за наше детство!“

- „Одговорноста за децата е на целата заедница, на сите нас. Светот останува на децата и претставува предизвик да ги научиме да ги спознаат вистинските вредности во животот и да им дадеме сила да истраат и да успеат во овој свет“, посочуваат организаторите.


Last modified on Четврток, 10 Октомври 2019 - 15:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

Одбележан Водици во Богданци, Стојаково и Ѓавото

Граѓаните на Општина Богданци и тамошната црква се придружија на одбележувањата

Повеќе

Кристијан Јованов е среќниот фаќач на крстот во Миравци

Денеска претпладне на браната Калица кај Миравци се одржа чинот на осветување

Повеќе

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам

На академик Георги Старделов, првиот од Македонија, вчера во Охрид му беше

Повеќе

Над 30 лица ќе запливаат на Водици во Гевгелија

Традиционалната манифестација на осветување на водите и пуштање на светиот крст

Повеќе

Власта го забрани со закон присилното извршување кај социјално загрозените

УСВОЕНИ ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ кои целосно ги изземаат од извршување

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.