Топ Новости

Честит 11 октомври!

Петок, 11 Октомври 2019

Денот на народното востание на македонскиот народ 11 октомври денеска се одбележува во целата земја со истакнати национални знамиња, положување цвеќе на спомениците на паднатите борци во Народноослободителната борба, народните херои, Спомен костурниците на сите жртви на фашизмот од Втората светска војна.

Во Гевгелија, во организација на Општинската организација на Сојузот на здружението на борците од НОБ и нивните поддржувачи и следбеници, во присуство на претставници на локалната самоуправа и општествени чинители беше положено цвеќе со стамена почин на Спомен костурницата во Гевгелија во знак на благодарност на сите втемелувачи на денешната слобода.

Во текот на четири годишната Народноослободителна борба како борци - партизани од гевгелиската општина вкупно загинале 83 лица, од кои две жени. Од нив во непосредно судирање со окупаторксите војски, фашистичката полиција и квишлинските контра-чети загинаа 54 лица, фатени како борци, а потоа убиени осуммина, стрелани четворица, обесени тројца, загинати во несреќни случаи двајца и двајца исчезнати во текот на борбите.
Четворица од нив загинаа како народни херои, тоа се:

1. Слободан Митров - Данко (Двоен Народен херој - на Југославија и на Шпанија)
Роден е во Ѓургевац, Копривница, Хрватска. Станал член на КПЈ уште во 1936 година. Како 17-годишник заминал за Шпанија каде се приклучил на Шпанската револуционерна војска. Учествува во повеќе борби на интернационалните бригади против Франковата фашистичка војска. Бил заробен после Шпанската граѓанска војна и однесен во концентрационен логор во Гирс, Франција, од каде успева да побегне и да стаса во Југославија. Овде се приклучува на Народноослободителното движење. Станува командант на обласниот штаб на Босанска краина, подоцна командант и на Четвртиот Краишки одред. Во 1930 година воспоставува врска со партизаните од Гевгелија, бидејќи во тој период татко му бил на работа во Гевгелија. Убиен е од заседа од четничка патрола, кои претходно ги усмртиле татко му и баба му, пролетта 1942 година.
За Народен херој на Југославија поради многуте партизански подвизи, Слободан Митров - Данко е прогласен на 26 јули 1945 година. Тој е и народен херој на Шпанија.

2. Ванчо Прке - Сермен
Роден е во селото Серменин во 1920 година - загинал на 21.05.1943 година на планината Плачковица, во близина на Виница, заедно со првата група партизани на Плачковица каде требаше да се формира Штипскиот партизански одред. Бил политички комесар на одредот „Јане Сандански“. Член на КПЈ е од 1940 година и како напреден студент на Техничкиот Факултет во Белград уште во 1939 година учествува во повеќе акции на напредните студенти против режимот на Стара Југославија.
За Народен херој на Југославија е прогласен на 02.08.1949 година.

3. Јосиф Јосифовски - Свештарот Ѓорче
Роден 2.08.1914 г. - 6 октомври 1943 загинува во селото Кленоец, Кичевско, во херојска борба со Германците и балистите. Беше истакнат во омасовувањето на народноослободителното движење заради што одржуваше народни собири и митинзи формирајќи народноослободителни одбори. Како резултат на таквата активност беше поставен за политички комесар на батаљонот „Мирче Ацев“, а потоа и за политички комесар на Втората оперативна зона.
Прогласен е за Народен херој на Југославија на 05.07.1951 година.

4. Радован Ковачевиќ- Максим
Роден е септември 1919 во селото Црквице, Никшиќ, во Црна Гора, а од 1923 до 1941 заедно со своето семејство живеел во Горничет, каде завршил основно образование, а Гимназија во Гевгелија. Загинал како политички комесар на Првиот Јужноморавски партизански одред на 13.03.1943 година во борба против бугарската окупаторска војска на планината Радан, кај месноста „јоковиќа Ливада“.
За народен херој е прогласен на 05.07.1952 година.

Најмногу од загинатите борци и жртви на фашистичкиот терор од Гевгелија и гевгелиско загинаа во својата рана младост. Просечната старост изнесуваше 23 години, што значи младоста стоела во правите борбени редови во извојувањето на победа на македонскиот народ.

На овој ден со сеќавање оддаваме почит на сите втемелувачи на денешната наша слобода. Ви благодариме за слободата слободари наши!

Галерија-редослед: С.М.-Данко; В.П.-Сермен; Ј.Ј.-Свештарот; Р.К.-Максим


Last modified on Петок, 11 Октомври 2019 - 00:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Изгласана минимална плата од 14.500 денари во Собранието

Попладнево пратениците во републичкото Собрание го изгласаа Законот со кој

Повеќе

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и

Повеќе

Од утре, 15 ноември, задолжително поседување на зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од

Повеќе

13 Ноемвриската „награда“ за Никола Груевски!

Несреќна 13 – ка. Барем вакви се верувањата за овој број. Но 13 – ти ноември

Повеќе

Во Гевгелија наврнаа 35 литри дожд на 1м2 за едно деноноќие

Во изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа вкупно 35 литри дожд на еден метар

Повеќе

Гевгеличанец тешко повреден во сообраќајка на патот Струмица-Валандово

Во текот на вчерашниот ден (вторник 12.11.2019) во 09.00 часот се случила

Повеќе

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

Дојранското Езеро порибено со 1,5 тони крап

Според годишната програма за развој на рибарство на Владата и Министерството за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.