Топ Новости

Пријавен незаконски отстрел на птици покрај Вардар

Вторник, 29 Октомври 2019

Совесни граѓани и ловци од село Миравци, членови на ловното друштво „Орел“ Гевгелија, утрово (29.10.2019 г.) во близина на нивното село покрај реката Вардар, затекнале група на странски ловци, подоцна констатирано дека се од Италија, како ловат прелетен дивеч, препелици, користејќи недозволени средства за лов.

Како познавачи на ловот, лесно препознале дека странските ловци користеле електронски вабилки, еден вид магнетофони со снимено пеење на птици, кое служи за намамување на птиците. Овие средства се забранети со Законот за ловство како средства за масовно уништување на дивечот, член 54 од Законот за ловство. (Чл.54, став 1 од ЗЛ: „Забрането е ловење дивеч на начин и со средства со кои дивечот масовно се уништува“).

Да биде случајот потрагичен, италијанските ловци биле придружувани од официјални лица од ловното друштво „Орел“ Гевгелија, реагираат ловците пријавители. Исто така, освен прелетен дивеч дозволен за лов, ловците противзаконски отстрелувале и други мали птици како што е дроздот (т.н. гроздобер), мала птица слична на врабец, кој е заштитен со закон и има трајна забрана за негов острел. Остреланите мали дроздови откако станале убојна цел за несовесните ловци, подоцна биле фрлени!!!

Пријавителите на ваквиот незаконски лов, совесните ловци од Миравци, кои што не' информираа за случката, случајот го пријавија во државниот ловен инспекторат, известен бил инспекторот за ловство во Гевгелија, шумска и гранична полиција како и СВР Гевгелија од каде на терен била испратена патрола и направен записник за случајот.

Ловците пријавители изразуваат благодарност до СВР Гевгелија за брзата интервенција и доприносот во спречувањето на противзаконското ловење. Од надлежните институции доаѓа известување до ловците пријавители дека „за овие незаконски активности ќе следи и соодвева пријава до надлежните правни-судски институции“.

Групата ловци која интервенираше за спречување на недозволениот лов направи фотографии и видеа од местото на настанот. Дел од нив веќе се предадени во полицијата и се доказен материјал. Постапката на совесните ловци од Миравци соодвествува (одговара) на мотото на кампањата „Не игнорирај! Реагирај!“ која се бори за подобра животна средина. Тие сметаат дека биодиверзитетот е дел од животната средина и неговото зачувување значи и зачувување на животната средина!

Во прилог фото галерија и ЛИНК до Законот за ловство како потврда на погоре напишаното.

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Last modified on Среда, 30 Октомври 2019 - 00:40

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Изгласана минимална плата од 14.500 денари во Собранието

Попладнево пратениците во републичкото Собрание го изгласаа Законот со кој

Повеќе

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и

Повеќе

Од утре, 15 ноември, задолжително поседување на зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од

Повеќе

13 Ноемвриската „награда“ за Никола Груевски!

Несреќна 13 – ка. Барем вакви се верувањата за овој број. Но 13 – ти ноември

Повеќе

Во Гевгелија наврнаа 35 литри дожд на 1м2 за едно деноноќие

Во изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа вкупно 35 литри дожд на еден метар

Повеќе

Гевгеличанец тешко повреден во сообраќајка на патот Струмица-Валандово

Во текот на вчерашниот ден (вторник 12.11.2019) во 09.00 часот се случила

Повеќе

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

Дојранското Езеро порибено со 1,5 тони крап

Според годишната програма за развој на рибарство на Владата и Министерството за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.