Топ Новости

Октомври заминува со дожд

Четврток, 31 Октомври 2019

Последниот ден од октомври настапуваат и првите есенски дождови за кои прогнозерите велат дека ќе траат до вторникот следната недела.
Во Гевгелија и околните населени места, температурата опаѓа за осум степени надоле и од вчерашнте 25 степени, денешниот ден живата во термометарот ќе достигне само до 17-от степен.

Првиот дожлив налет траеше шест часа, од 22 часот во средата, до 04 часот изутрината. Облачно и повремено врнежливо ќе биде преку целиот ден со тивок дожд (после 16 до 19 часот) и благ ветер од југоисточен правец. Влажноста на воздухот ќе достигне до 86% а воздушниот притисок и понатаму над нормалата со 1018 hPa. Поради тоа, можни се метеопатски симптоми кај хроничните болни, поради што се препорачува навреме да ја примаат својата медикаментска терапија и да се придржуваат на советите од лекарите.

Сонцето над Гевгелија денеска изгрева во 5:59 часот, а заоѓа во 16:27. Денот трае 10 часа и 28 минути.

Дождот и пониските температури ќе ги направи чадорите неопходни во текот на денот, како и почеток на грејната сезона кај домаќинствата.
За состојбата на патиштата од АМСМ известуваат дека сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Поради временските прилики препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Имајте пријатен октомвриски ден.


Last modified on Четврток, 31 Октомври 2019 - 04:23

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Изгласана минимална плата од 14.500 денари во Собранието

Попладнево пратениците во републичкото Собрание го изгласаа Законот со кој

Повеќе

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и

Повеќе

Од утре, 15 ноември, задолжително поседување на зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од

Повеќе

13 Ноемвриската „награда“ за Никола Груевски!

Несреќна 13 – ка. Барем вакви се верувањата за овој број. Но 13 – ти ноември

Повеќе

Во Гевгелија наврнаа 35 литри дожд на 1м2 за едно деноноќие

Во изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа вкупно 35 литри дожд на еден метар

Повеќе

Гевгеличанец тешко повреден во сообраќајка на патот Струмица-Валандово

Во текот на вчерашниот ден (вторник 12.11.2019) во 09.00 часот се случила

Повеќе

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

Дојранското Езеро порибено со 1,5 тони крап

Според годишната програма за развој на рибарство на Владата и Министерството за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.