Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Во пресрет на утрешната Митровденска задушница гевгелиските гробишта преполни од почитувачи на традициите

Петок, 01 Ноември 2019

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа свеќа за спокој на своите упокоени, делеа храна на посетителите на вечните почивалишта со зборовите „да им се најде таму“, во пределите каде сега престојуваат нивните души.

Традиционално, еден ден порано, во пресрет на утрешната саботна задушница пред празникот Митровден православните христијани и денеска петок, попладнето, ја одбележуваа задушница во знак на сеќавање на починатите.

Црквата пропишала посебни денови – задушници, четирипати годишно, кога верниците се молат за покој на душите на починатите.

Задушница е секогаш в сабота, ден кој црквата го одредила за помен и молитва за упокоените. На Задушница се оди во црква каде што се служи литургија и парастос. На овој ден се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче осветено со црвено вино се изразува помен за починатите.

Обичај е на гробишта да се носи онолку свеќи колку што гробови се посетуваат.

Митровденската задушница, која е востановена во XIV век и отогаш се одбележува, секогаш паѓа во саботата пред празникот Митровден.

21 век сме, а традициите уште се почитувааат, барем според денешната глетка на преполни улици кон градските гробишта, преполни тротоари со тезги свеќи, цвеќе, икебани .. и други форми на искаување сеќавање и почит на споменатите.
Утрешната литургија е во 8 часот, а свештениците ќе ги посетат гробовите со молитва за упокоените после 8.30 часот. И гевгеличани не ги заборават традициите и почитта кон своите блиски, а упокоени.


Last modified on Петок, 01 Ноември 2019 - 21:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

Забрана за сообраќај на патот Струмица - Валандово

Поради сообраќајна несреќа која се задеси околу 10 часот утринава, патниот

Повеќе

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

Изгласан законот за Јавно обвинителство

Со 80 гласови „ЗА“ од 116 присутни од кои само шестмина беа „против“ денеска во

Повеќе

Макрон ја отвори вратата за преговори на ЕУ со Македонија и Албанија

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ако резултатите од

Повеќе

Собранието ја Разреши министерката Мизрахи – изгласани и измени на Изборниот

Собранието доцна синоќа со 62 гласа „за“ и 26 гласа „против“ ја разреши

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.