Топ Новости

Честит празник - 75 години од ослободувањето на Гевгелија

Четврток, 07 Ноември 2019

На овој ден, 7-ми Ноември, пред 75 години, во 1944 година, партизанските сили од гевгелискиот одред „Сава Михајлов“ формиран на Кожуф планина, спротивставувајќи се на фашистичкиот окупатор влегле и го ослободиле градот Гевгелија.

Партизаните биле дочекани со цвеќе и прегратки од жителите на Гевгелија. Со насмевки на лицето и развиорено знаме на слободата ослободителите влегле во управната зграда на Општината Гевгелија, тогаш наречена „Кметство“ според управната власт која била во рацете на бугарските окупаторски сили, како Германски сојузници и територијално надлежни за овој дел од окупирана Европа.

Од овој ден па натаму Гевгелија слободарски живее веќе седумипол децении.

По ослободувањето на Гевгелија и создавањето слободна територија бил формиран Народноослободителен Одбор која ја вршел функцијата на орган на народната власт, грижејќи се за снабдување на населението со основните прехранбени продукти, за општонародниот имот, за посредување во спорови меѓу граѓаните и сл. Освен тоа, НОО биле одговорни и за културно-просветниот живот на слободните територии: ги отвориле првите училишта на мајчин македонски јазик, организирале курсеви за описменување на луѓето, приредби и сл.

Завршните операции за ослободување на Македонија започнале кон крајот на летото 1944 година, предводени од Народноослободителната војска на Македонија, како составен дел од НОВ на Југославија. Народноослободителната војска на Македонија во завршните операции за ослободувањето на Македонија ја сочинувале три корпуси (15, 16 и Брегалничко-струмичкиот), во чиј состав влегуваа 7 дивизии со 22 ударни бригади, 4 артилериски бригади, 3 пионерски и една коњичка бригада.

Операциите за конечно ослободување на македонската територија се засилиле по капитулацијата на Бугарија во септември, кога народноослободителната борба добила општонароден карактер. И покрај замената на бугарските војски со германски, единиците на македонската војска во периодот од септември до ноември ги ослободиле сите градови во Македонија.

Честит празник Гевгеличани!

Насловно ФОТО: од семејниот албум на Митко Дојранлиев - партизан во НОБ и офицер во ЈНА (тој е знаменосецот кој го виори црвеното пролетерско знаме со срп и чекан на терасата од превземената општинска зграда)

 

Last modified on Четврток, 07 Ноември 2019 - 05:45

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Изгласана минимална плата од 14.500 денари во Собранието

Попладнево пратениците во републичкото Собрание го изгласаа Законот со кој

Повеќе

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и

Повеќе

Од утре, 15 ноември, задолжително поседување на зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од

Повеќе

13 Ноемвриската „награда“ за Никола Груевски!

Несреќна 13 – ка. Барем вакви се верувањата за овој број. Но 13 – ти ноември

Повеќе

Во Гевгелија наврнаа 35 литри дожд на 1м2 за едно деноноќие

Во изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа вкупно 35 литри дожд на еден метар

Повеќе

Гевгеличанец тешко повреден во сообраќајка на патот Струмица-Валандово

Во текот на вчерашниот ден (вторник 12.11.2019) во 09.00 часот се случила

Повеќе

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

Дојранското Езеро порибено со 1,5 тони крап

Според годишната програма за развој на рибарство на Владата и Министерството за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.