Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на Кожуф

Вторник, 12 Ноември 2019

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе две „НЕГАТИВНИ МИСЛЕЊА“ по однос на 2-та и 3-та точка од дневниот ред.
Денешното двојно НЕ се однесува против:
- Предлог-мислење за намера за спроведување на проектот: Складирање на RDF и производство на пелети од RDF гориво во општина Гевгелија;
- Предлог-Повторно мислење за доделување на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот „Матушница-Исток“, општина Гевгелија и општина Кавадарци.

Инвеститорите, барателите на дозвола за спроведување на проектот за преработка на отпадни материи кои се високо запаливи во форма на пелети за употреба во домаќинствата и сл, имаше свои презентација пред Советниците за да го образложат своето повторно барања од Општината иако Гевгелија веќе одговори со „НЕГАТИВНО МИСЛЕЊЕ“.

На презентацијата присуствуваа и граѓански активисти-екологисти кои еден час пред почетокот на седницата дојдоа да протестираат пред зградата на Општината со цел да укажат дека не сакат еколошки загадувачи во својата општина, сакаат еколошки чиста Гевгелија.

По изведената презентација немаше никакви прашања од страна на советниците. Тие ги замолија презентерите да ја напуштата салата каде се одржува седницата за да може советниците самостојно да одлучуваат.

Одлуките се донесоа ЕДНОГЛАСНО со идентично негативно мислење искажано од сите членови на Советот на општина Гевгелија: НЕ за фабрика за преработка на отпадно гориво во пелети, НЕ за рудници на Кожуф.

Оваа вест прв ја сподели на својата ФБ страна СДСМ Гевгелија, иако седницата уште трае по другите точки од дневниот ред.

Last modified on Вторник, 12 Ноември 2019 - 14:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.