Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Во Гевгелија наврнаа 35 литри дожд на 1м2 за едно деноноќие

Среда, 13 Ноември 2019

Во изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа вкупно 35 литри дожд на еден метар квадратен.
Врнежите започнаа уште во текот на вчерашниот ден од 13 часот, продолжија во текот на ноќта со позасилено темпо, напати во пороен обем и траеја до утринава до 07 часот. Вкуниот период на врнежи изнесуваше 18 часа.

Денот останува со влажност од 81% облачно и мирно речиси без ветер, со благи налети од 7,2 метри во секунда од југоисточен правец, со температура од 18 степени целзиусови и атмосферски притисок од 1.009 hPa. Во најава е повторен дожлив бран после 16 часот.

Врнежливо се очекува да остане и во текот на утрешниот ден, четврток, со зголемена температура до 19 степени. Сончево, речиси тивко се очекува да настапи задутре, петок, со очекувана температура до 20 степен.

Во текот на месец ноември во Гевгелија има наврнато вкупно 82 литри дожд на 1 метар квадратен. Само во првата декада врнежите изнесуваа 39 л/м2. Наврнатата водена маса се дуплираше во текот на изминатото деноноќие и претходниот ден кога беа регистрирани 4,5 литри дожд на еден метар квадратен.

Денот трае 599 минути, со изгрејсонцето од 06:14 часот, а завршува со зајдисонце кое ќе настапи во 16:13 часот.


Last modified on Среда, 13 Ноември 2019 - 15:28

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.