Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Четврток, 14 Ноември 2019

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и општина Гевгелија, предвидено е да бидат поставени 23 агрометеоролошки станици распоредени во сите 10 општини од регионот, од кои три ќе бидат во атарот на Гевгелија.

Овие уреди покрај информациите за временските прилики кои ќе ги мерат на местото на поставеност, истовремено ќе даваат и корисни информации за земјоделците за заштитните мерки што треба да ги преземат при третирањето на земјоделските култури. Сето ова, согласно временските прилики и после непогодите кои би го зафатиле регионот.

Согласно агролошката слика на Гевгелија и застапеноста на земјоделските култури базирано на направената експертска анализа, во општина Гевгелија ќе бидат поставени три агрометеоролошки станици за заштита на виновата лоза, бостанот и пченицата. Имено, статистичката анализа покажала дека овие култури се најзастапени на територијата на општина Гевгелија.

Според информациите од Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, преку кој се реализира целиот проект, веќе е потпишан Договорот за набавка на 23 агрометеоролошки станици во рамките на проектот „Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските култури и животната средина“.
Следната фаза е утврдување на локации за поставување на станиците во секоја општина имајќи предвид дека станиците треба да бидат поставени на отворена површина односно на самите земјоделски површини застапени со овие култури.

Вредноста на целиот проект за набавка на сите планирани 23 станици изнесува 5.077.785,- денари. Времетраењето на проектот е шест месеци, а финансиската поддршка за реализаџија доаѓа од Министерството за локална самоуправа на РСМ и Швајцарската агенција за развој и соработка.

Главна цел на попектот е подобруваое на условите за заштита на живоната средина преку воведување на современи технологии во земјоделството. За земјоделците тоа ќе значи олеснет пристап до информации за климатските промени во регионот каде се нивните посеви и правилно определување на мерки за третман и заштита на истите, а придобивките ќе бидат: заштитен род и подобрување на квалитетот на земјоделските производи од гевгелиското поднебје.

Сите податоци од агрометеоролошките станици земјоделците ќе можат да ги следат преку интернет, на компјутер, на својот мобилен телефон.


Last modified on Четврток, 14 Ноември 2019 - 13:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.