Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Еденипол часовен протест на судската администрација во Гевгелија

Петок, 15 Ноември 2019

Триесет и тројца вработени во Основен суд Гевгелија со работен статус „судска администрација“, членови на Здружението на судска администрација на РСМ, Подружница Гевгелија реализираа едноипол часовен протест во просториите на Судот со стопирање на својата работа.

Тие денеска од 09:30 до 11 часот заедно, во една од судниците во Основниот суд во Гевгелија, се придружија на предупредувачкиот протест кој вчера го најавија од Здружението на судска администрација на РСМ и УПОЗ.
Тие најавија дека со нивниот денешен протест искажуваат револт од додатоците на плата кои им ги изгласал Судскиот Буџетски Совет за 09 и 10 месец од годината со покачување од 5% за судската администрација, а 10% за судиите. Исто така реагираат и за одбивањето на Судскиот Буџетски Совет за враќање на платите за време на штрајк, на дел од вработените во судските служби, а кои средства на претходни преговори и разговори помеѓу СБС и Синдикатот на УПОЗ и ЗСА биле обезбедени. Ова го изјави во име на членовите на Здружението на судска администрација - Подружница Гевгелија, Добрилка Проданова, вработена во Основен Суд Гевгелија.

На почетокот на овој месец Синдикатот на УПОЗ и Здружението на судската администрација реагираа на, како што нагласија, апсурдната одлука на Судскиот буџетски совет за исплата на додатоци на плата со кои судиите си поделија додатоци во износ од 6.000 до 9.000 денари, а за судските службеници само од 500 до 1.500 денари, како и за немањето желба да ги исплатат парите на сите учесници во штрајкот во 2016 година (судската полиција, помошно-техничкиот персонал, пензионираните работници и работниците преминати во друга организација).

Тоа создава значителна материјална дискрепанција меѓу вработените за трудот кој го одработуваат во Палатата на правдата во Гевгелија и велат дека на овој начин се создава непријатност и револт кај вравотените кои ги има 58 на број.

Проданова вели дека со денешниот нивен едноиполчасовен застој во работата упатуваат ПОРАКА до Судскиот Буџетски Совет да престане со донесување одлуки кои создаваат дополнителен раздор и раслојување меѓу вработените во судовите кое прераснува во недоверба помеѓу вработените судии и судската администрација.

Таа истакна дека Според Законот за судска служба на вработените им следува додаток на плата од исклучителни компонента, а со последното покачување тоа е незначително на просекот кој го добива еден „судски административец“.  Воедно посочи, дека нивниот денешен чин беше прифатен без никакви пречки од страна на останатите колеги, судиите и претседателката на Гевгелискиот Суд. 

- „Доколку бидеме игнорирани од страна на Судскиот буџетски совет, следната недела стапуваме во протест сите судови, а ќе размислуваме и за други начини на бојкот на работата, а последното решение на синдикатот секогаш е штрајкот”, истакнаа минатата недела од УПОЗ во врска со најавата на протестот.

За време на протестот службите во Основен Суд Гевгелија не работеа, освен итните работи: - изрекување Времена мерка; постаппки по предмети за семејно насилство; - предмет од кривичен прогон со итна природа. Сите други закажани судски предмети за денешниот ден беа пролонгирани за одржување после 11 часот.


Last modified on Петок, 15 Ноември 2019 - 18:05

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.