Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Средба на борците од Кленоец и Гевгелиски членови на СЗБ од НОБ

Сабота, 16 Ноември 2019

Во чест на народниот херој Јосиф Јосифовски Свештарот кој е по раѓање Гевгеличанец (02.08.1914 год.), а загинува во херојска борба за време на воените дејствија во НОБ на територијата на кичевското село Кленоец (6 октомври 1943 год.), вчера делегација од Месната заедница Кленоец ја посети Гевгелија.
Нивните домаќини, Општиинската организација на Сојузот на здруженијата на борците од Гевгелија и нивните поддржувачи денеска ги однесоа гостите на заеднички прием кај Градоначалникот на Општина Гевгелија Сашо Поцков.

Освен срдечно гостопримство, на средбата со претставниците од Кленоец, Кичевско и на општинското здружение на Сојузот на борците од НОВ во Гевгелија, присутните искажаа и заедничка грижа за одрживање на сеќавањата и почестите кон Народниот херој на Југославија - Јосиф Јосифовски со партизанско име Свештарот Ѓорче.

Секоја година членови на Сојузот на борците од Гевгелија на 6 октомври (денот на загинувањето на Ј.Ј. Свештарот), присутвуваат пред споменикот во Кленоец, за да му оддадат посебна почит на нивниот сограѓанин, народниот херој Јосиф Јосифоски-Свештарот. По тој повод гевгелиските борци имаат долгогодишна соработка со борците и месната заедница од Кленоец.
На средбата стана збор околу можностите за обнова на спомен обележјето на Гевгелискиот Народен херој кој загинал во овој крај на Македонија, кај кичевското село Кленоец, во борба против балистичките банди и германските сили. Во оваа борба загинале и повеќе од 70 партизани. Притоа, беше нагласено и значењето на овие заеднички средби, кои придонесуваат за зачувување на почитта кон народните херои и другите жртви од фашистичката окупација, кои се вградени во слободата на Македонија.

Локалните самоуправи секоја година одвојуваат средства за одржување на спомениците на културата, кои скромно и со низа одлагања се спроведуваат. Редно е ако се најде заедничкиот интерес меѓу општините Гевгелија и Кичево, ова спомен обележје да биде обновено, иако не е наведено во каква состојба е денеска и каква репарација е потребна за истиот. Но, првиот чекор е иницијатива, вториот расположението на локалните самоуправи да одвојат средства од општинските буџети за оваа намена, а боречките поклоници и поддржувачи на нивните дела да прокнижат една реализирана заедничка цел од долгогодишната соработка.

Јосиф Јосифовски - Свештарот е прогласен е за Народен херој на Југославија на 05.07.1951 година. Загина една година пред извојувањето на слободата на Народоноослободителните сили на просторот на нашата земја. Годинава одбележуваме 75 години од победата на фашизмот, 76 години од загинувањето на Свештарот, 68 години како е Народен херој на Југославија. Денес неговата Гевгелија и Кичевската локална заедница каде го положи својот живот му должат достојно спомен обејежје за неговата жртвувана младост. Јосиф Јосифовски загина на своја 29 годишна возраст.


Last modified on Сабота, 16 Ноември 2019 - 18:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.