Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Ученици собраа 53,2 кг пластичен отпад од „Илинденска“ во Гевгелија

Понеделник, 18 Ноември 2019

Екоакцијата организирана на крајот од работната недела во Гевгелија на улица „Илинденска“ резултираше со собран отпад со вкупна тежина од 53,2 килограми. Реализатори на акцијата беа младите генерации 60-на ученици од Гевгелија и Јосифово кои со свој пример покажаа дека сакаат чиста животна средина, чиста Гевгелија. Акцијата беше во организација на здружението „ChangeMakers4all“, а со поддрка на ЈПКД „Комуналец“.

Поттик кај учесниците беше и натпреварувачкиот дел - кој ќе биде најуспешен во собран пластичен отпад. Резултатите за учесниците беа наградни, за жителите на улицата поразителни - во околината децата собраа над 50 килограми пластичен отпад, средина околу која поминуваат жителите на уицата и други кои ја користат улицата за поминување, посета, гостување. А, да не споменеме дека во близина има и детска градинка.

Еве ги резултатите:
Победници станаа учениците од Основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија кои собраа 18 килограми пластика. На второ место учениците од „Владо Кантарџиев“ од Гевгелија со 15 килограми пластика, трето – „Страшо Пинџур“ од Јосифово со собрани (11,2 кг.), а на четврто – СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија со собрани 9 кг пластичен отпад.

Победничкиот тим ќе добие еднодневна екскурзија на Кожуф, а останатите учесници исто така ќе бидат скромно наградени со посети на други активности во организација на еколошкото здружение, објаснуваат од „ChangeMakers4all“.

Сиот отпад беше отстапен на гевгелиската компанија за отпад, а со средствата набавени дрвца за раззеленување на Гевгелија.
Децата сакаат чиста животна средина и заедно со своите професори организараа и презентација за рециклирање на отпадот. Но, само на 85-те учесници на акцијата. Другите останува да го следат, односно да го следиме примерот на овие еколошки свесни и ангажирани поединци од нашата заедница.

Фото: М.Д.

Last modified on Понеделник, 18 Ноември 2019 - 15:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.