Топ Новости

Гевгелиските средношколци освоија трето место во државата за „Најдобар бизнис концепт“

Четврток, 21 Ноември 2019

Четворочлениот тим средношколци составен од ученици од СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија: Душко Јанев, Дамјан Сепетовски, Никола Биков, Пепица Јованова, сите од IV година, и менторите Марија Танева и Јасмина Мицева минатата недела учествуваа на финалниот државен натпревар „Најдобар бизнис концепт“ и освоија трето место во конконкуренција на средни училишта од Македонија.

Проектот што тие го претставија пред седумчленото стручно жири е „Solar Bag for Future“ (SBF) и истиот беше изработен до 4 ноември кога беше крајниот рок за апликација на овој креативен натпревар на државно ниво.

Натпреварот се одвиваше на англиски јазик. Гевгелискиот тим успешно го претстави својот проект и се избори за полуфиналето кое се одржа на 9 ноември во Амфитеатарот на Машинскиот факултет во Скопје, во конкуренција на 16 полуфиналисти од Македонските средни училишта.
Финалето се одржа минатата среда, на 13 ноември, но од СОУ „Јосиф Јосифовски“ се пофалија со честитки до тимот на „SBF“ за освоеното третоместо, дури завчера.
Во финалната конкуренција учество зедоа 8 тима, а истиот се одржа во Хотел Мериот каде се презентираа проектите на финалистите:

- “API” Air Therapy
- Biobox
- 1CLICK
- FADL
- PortComSign (Portable Communication through Sign)
- SBF – „Solar bag for future“ од Гевгелија
- SunnyScreen
- Voices
Првото место го освои тимот „Voices“ од Средното економско и правно училиште „Арсени Јовков“ од Скопје со нивната иновативна бизнис идеја за изработка на прибор за јадење од прехрамбени продукти.

Натпреварот беше во организација на повеќе институции: Центарот за развој на нови бизниси при Машинскиот факултет, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во соработка со Бирото за развој на образование, Националниот центар за развој на иновации и претприемничко учење (НЦРИПУ) и главниот организатор на настанот, „Македонија 2025“. Сите чинители заедно го реализираат натпреварот „Најдобар бизнис концепт – 2019“ наменет за гимназиите и средните стручни училишта на територија на Република Северна Македонија, каде се изучуваат предметите Бизнис и претприемништво, Иновации и претприемништво, Економија, Менаџмент и слични предмети во III и IV година.

Им честитаме на нашите ученици - носители на третото место на државно ниво во развохј на бизнис концепт и им посакуваме понатамошен успех во реализацијата на своите бизнис идеи.


Last modified on Четврток, 21 Ноември 2019 - 04:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трето место за гевгелиски средношколец на 43-та Школа „Мади физичари“

Во рамките на манифестацијата „Ноември-месец на наука 2019“, при крајот на

Повеќе

Одбележан патронот во ООУ „Климент Охридски“ Миравци

Со пригодна програма подготвена од учениците од ООУ „Климент Охридски“ од

Повеќе

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

Трибина „Нема оправдување - заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Во рамките на меѓународната кампања 16 дена женски активизам против насилството

Повеќе

УЈП започна со исплата на повраток на ДДВ кон физичките лица

Со мерката МојДДВ од денеска Управата за јавни приходи започна со исплата на

Повеќе

Заменик министерот за локална самоуправа Павлески во посета на Гевгелија и

Работна посета на двете јужни општини Гевгелија и Богданци беше дел од

Повеќе

Собрание: членот 11 од Законот за помилување не постои

Собраниската Законодавно – правна комисија на денешната седница заклучи дека

Повеќе

Дводневен „Новогодишен базар 2019“ во Гевгелија

Од денес напладне во Гевгеија започнува традиционалната предновогодишна

Повеќе

„И ние постоиме“ - одбележан Светскиот ден на лица со посебни потреби во

Со дефиле низ улиците на Гевгелија, членовите на здруженијата на наши сограѓани

Повеќе

Од месецов минималната плата повисока за 2.000 денари

Минималната плата утврдена со закон од 1-ви декември изнесува 14.500 денари и

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.