Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Осум месеци затвор за гевгеличанка вработена во Јавното обвинителство

Петок, 22 Ноември 2019

Основниот суд од Велес на 19 ноември денесе пресуда со која на обвинетата Е.С. стручен соработник од ОЈО Гевгелија, која беше обвинета за кривичното дело „Одавање службена тајна“ ја осуди со затворска казна.

Гевгеличанка од тамошното јавно обвинителство на адвокати им делела доверливи службени документи, при што преку вибер им испраќала копии од документите.

Елена Стојанова од Гевгелија за кривичното дело „Одавање службена тајна“ во Основен суд Велес е осудена на осум месеци затвор. Таа во солзи го признала делото, по што судијата Шефшет Адеми ја прогласи за виновна и изрече затворска казна.

Стојанова во временскиот период од средината на 2017 година до 23.05.2018 година, во својство на јавно обвинителски соработник во Основното јавно обвинителство во Гевгелија, во повеќе наврати на тројца адвокати, меѓу нив и нејзиниот сопруг, соопштувала податоци што претставуваат службена тајна.

Според обвинението на службениот компјутер во канцеларијата каде работела, инсталирала апликација viber поврзана со нејзиниот личен телефонски број и преку истата на овие лица им испраќала податоци кои претставуваат службена тајна, кривични пријави, службени документи, изводи од евиденција, службени документи од Основен суд Гевгелија, како и службени документи од други институции, сите во врска со судски и јавнообвинителски предмети. Во период од без малку една година Стојанова споделила тајни документи од 13 кривични предмети. Во обвинителниот предлог нема запишано дека Стојанова остварила материјална корист од одавањето на службените документи.

Автор: П. Печков

Извор: Ти реков ми рече - Велешки портал

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Last modified on Понеделник, 25 Ноември 2019 - 12:17

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.