Топ Новости

Осум месеци затвор за гевгеличанка вработена во Јавното обвинителство

Петок, 22 Ноември 2019

Основниот суд од Велес на 19 ноември денесе пресуда со која на обвинетата Е.С. стручен соработник од ОЈО Гевгелија, која беше обвинета за кривичното дело „Одавање службена тајна“ ја осуди со затворска казна.

Гевгеличанка од тамошното јавно обвинителство на адвокати им делела доверливи службени документи, при што преку вибер им испраќала копии од документите.

Елена Стојанова од Гевгелија за кривичното дело „Одавање службена тајна“ во Основен суд Велес е осудена на осум месеци затвор. Таа во солзи го признала делото, по што судијата Шефшет Адеми ја прогласи за виновна и изрече затворска казна.

Стојанова во временскиот период од средината на 2017 година до 23.05.2018 година, во својство на јавно обвинителски соработник во Основното јавно обвинителство во Гевгелија, во повеќе наврати на тројца адвокати, меѓу нив и нејзиниот сопруг, соопштувала податоци што претставуваат службена тајна.

Според обвинението на службениот компјутер во канцеларијата каде работела, инсталирала апликација viber поврзана со нејзиниот личен телефонски број и преку истата на овие лица им испраќала податоци кои претставуваат службена тајна, кривични пријави, службени документи, изводи од евиденција, службени документи од Основен суд Гевгелија, како и службени документи од други институции, сите во врска со судски и јавнообвинителски предмети. Во период од без малку една година Стојанова споделила тајни документи од 13 кривични предмети. Во обвинителниот предлог нема запишано дека Стојанова остварила материјална корист од одавањето на службените документи.

Автор: П. Печков

Извор: Ти реков ми рече - Велешки портал

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Last modified on Понеделник, 25 Ноември 2019 - 12:17

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Наградната игра Мој ДДВ#Моја награда стартува од денеска, во оптек награди од

Скенирајте ги сите сметки, Мој ДДВ#Моја награда стартува од денеска, 15

Повеќе

Законска исплата на К-15 за работниците во приватниот сектор до 31 декември

До крајот на 2019 година сите оние што работат во приватни фирми, мора да

Повеќе

Нови 9 бомби објавени на Ју Тјуб: „Орце шокираш“

Сведокот во случајот „Рекет“ Орце Камчев, шокира на Ју Тјуб.

Од 10-тина

Повеќе

Поволна бизнис клима преку регионална ЕУ соработка

Локалните самоуправи во Македонија се подготвуваат за развој на своите

Повеќе

Притвор за гевгеличанец насилник - со чаша повредил две жени

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за

Повеќе

Просечна пензија од 15.500 денари во 2020 година

Трократно покачување на пензиите во текот на 2020 година најави министерката за

Повеќе

Утре ќе има 4 часовен прекин во електроснабдувањето

Од ЕВН-Македонија известуваат дека утре 11 декември планирани се исклучувања на

Повеќе

Трето место за гевгелиски средношколец на 43-та Школа „Мади физичари“

Во рамките на манифестацијата „Ноември-месец на наука 2019“, при крајот на

Повеќе

Одбележан патронот во ООУ „Климент Охридски“ Миравци

Со пригодна програма подготвена од учениците од ООУ „Климент Охридски“ од

Повеќе

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.