Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

ООУ „Крсте Мисирков“ со 2 награди на „Месецот на науката 2019“

Недела, 24 Ноември 2019

Прва награда по математика, трета по биологија за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ на годинашниот државен натпревар „Месец на науката 2019“ одржан викендов.
Празникот на знаењето и натпреварувањето меѓу ученици од основните училишта каде учество зедоа повеќе училишта од државата се одржа на Природно математичкиот факултет во Скопје. Овде гевгелиските ученици имаа своја успешна презентација освојувајќи две државни награди.

Најдобар успех покажаа учениците:
- Илија Иванов VII одделение кој ја освои Првата награда по предметот математика со презентација на проектот „Поинакво множењена броеви“ и
- Софија Иванова VII одделение, стана носител на Третата награда по предметот биологија преку успешната презентација на својот проект „Патот на водата низ растенијата“.

На натпреварот учествуваа 14 гевгелиските млади научници од VII, VIII и IX одделение и успешно ги презентираа своите изработки по предметите биологија, хемија и математика.
„Кој вели дека природните науки се тешки. Прекрасни идеи и изработки направени со многу љубов и знаења“ велат наставниците ментори на учесниците и славениците. А, за победничките носители, успехот им беше научен и лесен ко песна.

Честитки до нагредените, до сите учесници и нивните ментори им посака раководството на училиштето, а ние им посакуваме многу практични успеси во иднина.


Last modified on Недела, 24 Ноември 2019 - 13:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.