Топ Новости

ООУ „Крсте Мисирков“ со 2 награди на „Месецот на науката 2019“

Недела, 24 Ноември 2019

Прва награда по математика, трета по биологија за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ на годинашниот државен натпревар „Месец на науката 2019“ одржан викендов.
Празникот на знаењето и натпреварувањето меѓу ученици од основните училишта каде учество зедоа повеќе училишта од државата се одржа на Природно математичкиот факултет во Скопје. Овде гевгелиските ученици имаа своја успешна презентација освојувајќи две државни награди.

Најдобар успех покажаа учениците:
- Илија Иванов VII одделение кој ја освои Првата награда по предметот математика со презентација на проектот „Поинакво множењена броеви“ и
- Софија Иванова VII одделение, стана носител на Третата награда по предметот биологија преку успешната презентација на својот проект „Патот на водата низ растенијата“.

На натпреварот учествуваа 14 гевгелиските млади научници од VII, VIII и IX одделение и успешно ги презентираа своите изработки по предметите биологија, хемија и математика.
„Кој вели дека природните науки се тешки. Прекрасни идеи и изработки направени со многу љубов и знаења“ велат наставниците ментори на учесниците и славениците. А, за победничките носители, успехот им беше научен и лесен ко песна.

Честитки до нагредените, до сите учесници и нивните ментори им посака раководството на училиштето, а ние им посакуваме многу практични успеси во иднина.


Last modified on Недела, 24 Ноември 2019 - 13:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Наградната игра Мој ДДВ#Моја награда стартува од денеска, во оптек награди од

Скенирајте ги сите сметки, Мој ДДВ#Моја награда стартува од денеска, 15

Повеќе

Законска исплата на К-15 за работниците во приватниот сектор до 31 декември

До крајот на 2019 година сите оние што работат во приватни фирми, мора да

Повеќе

Нови 9 бомби објавени на Ју Тјуб: „Орце шокираш“

Сведокот во случајот „Рекет“ Орце Камчев, шокира на Ју Тјуб.

Од 10-тина

Повеќе

Поволна бизнис клима преку регионална ЕУ соработка

Локалните самоуправи во Македонија се подготвуваат за развој на своите

Повеќе

Притвор за гевгеличанец насилник - со чаша повредил две жени

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за

Повеќе

Просечна пензија од 15.500 денари во 2020 година

Трократно покачување на пензиите во текот на 2020 година најави министерката за

Повеќе

Утре ќе има 4 часовен прекин во електроснабдувањето

Од ЕВН-Македонија известуваат дека утре 11 декември планирани се исклучувања на

Повеќе

Трето место за гевгелиски средношколец на 43-та Школа „Мади физичари“

Во рамките на манифестацијата „Ноември-месец на наука 2019“, при крајот на

Повеќе

Одбележан патронот во ООУ „Климент Охридски“ Миравци

Со пригодна програма подготвена од учениците од ООУ „Климент Охридски“ од

Повеќе

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.