Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Поцков: Се гради пат до времената депонија, водовод и електрична линија

Вторник, 26 Ноември 2019

Еколошката современа санитарна депонија изградена со јапонски грант од УНДП во вредност од 1,1 милион евра треба да добие пристапен пат до крајот на годината. Ова го најавуваат од општина Гевгелија кои почетокот на градежноте работи ги најавија и започнаа во текот на овој месец.
Изведбените работи се на потегот од крстосницата кај Ново Конско до Времената депонија што се наоѓа во непосредна близина во планински „џеб“ на Кожуф планина. Со тоа се обезбедува сообраќајна комуникација со Времената депонија каде треба да се депонира отпадот од цела општина, а сегашната депонија кај Сува река да се рехабилитира како простор и земјиште во чиста средина.
Со изградбата на патот се обезбедуваат услови за профункционирање на Времената депонија, која ќе функционира до изградбата на Регионалната депонија во Добрашинци, кај Струмица, по што Времената депонија кај Конско ќе се трансформира во транспортен центар за депониран отпад.

- „За нормално профункционирање на Времената депонија беа неопходни три предуслови – изградба на приоден пат, обезбедување на електрична струја и водоводна линија. Со доделениот грант од 140.000 евра од Меѓународната организација за мигранти (ИОМ) ќе биде изграден патот до депонијата, во должина од 1,8 км, и тоа, до фаза на тампонирање. ЈПКД„Комуналец“ ќе изгради водоводна линија до самата депонија, а општина Гевгелија треба да обезбеди електрично напојување. За таа цел, се направени сите подготовки и наскоро ќе биде распишан тендер за обезбедување на електрична енергија. Тргнувајќи од определбата општина Гевгелија да ги користи енергетските придобивки, одлучивме Времената депонија да обезбедува електрична енергија од сончеви колектори. Наскоро се очекува да биде распишан тендер за набавка и инсталирање на потребната опрема“, изјави градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков, по обиколката на патот до Времената депонија.

Се очекува патот да биде готов до крајот на годината, а водоводната линија и електричната енергија по пат на сончеви колектори да бидат обезбедени на почетокот од годината. Оттука и предвидувањата Времената депонија на почетокот од март идната година целосно да профункционира.


Last modified on Вторник, 26 Ноември 2019 - 18:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.