Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Гасификацијата и водоснабдувањето клучни точки на денешната 36-та седница на Советот на општината

Четврток, 28 Ноември 2019

Енергетските и водоснавдителните компоненти од надлежностите на локалната самоуправа денес ќе се најдат на дневен ред на 36-та закажана редовна сеница на Советот на општина Гевгелија, која започнува во 11 часот.
Меѓу 19 точки кои го сочинуваат дневниот ред се и осум точки од сферата на образованието, за престанок на мандатот на членовите на управните одбори во училиштата со стапувањето во сила на новиот Закон за образование.

Во однос на гасификацијата советот ќе треба да се изјасни за давање приоритет на проектот за изработка на техничка документација за Секундарна мрежа за гасификација на општина Гевгелија. Проектот има вредност од 1.667.886 денари, или 27.120 евра.

Целиот износ на средствата ќе бидат обезбедени преку Европските фондови, со поддршка на УНДП и Швајцарската амбасада кои деновиве отворија јавен повик наменет за мотивирање на општините за подобрување на инфраструктурните погодности за жителите од Општината, пред се' патната инфраструктура, социјалната инфраструктура, како и проекти поврзани со животната средина, влијанието на климатските промени и заштита на водените ресурси.

Гевгелија е со намера да ја фаворизира изградбата на гасоводната мрежа како енергенс кој е економичен како за употреба во домаќинствата, така и економски исплатлив за примена во индустријата. Изработката на проект за гасификација ќе биде чекор наред во можноста за апликација кон Европските фондови за изградба на гасовод и достапноста на економичниот енергенс до домаќинствата и производните погони.
Се очекува Советот на утрешната седница да го одобри приоритетниот третман на овој проект со цел подготовка на техничката документација за реализација на истиот и конкурирање за одобрување на средства од фондот на УНДП и Шведската агенција за меѓународен развој (СИДА) во рамките на спроведувањето на проектниот план „Градење на општинските капацитети за имплементација на проекти“.

Покрај ова, од сферата на водоснабдувањето на дневен ред на утрешната седница се и финансиските извештаи на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија за периодот 01.01.2019 до 30.09.2019, со посебен осврт на третото тромесечје од годината, потоа одлука за утврдување на вредноста на бодот за пресметување на платите на вработените (предлог на УО е бодот да изнесува 45 денари), информација за хортикултурното уредување во Општината и превземање на два селски водовода (с. Конско и с. Ново Конско) на стопанисување од страна на „Комуналец“.
На седницата ќе се расправа и по две точки од сферата на социјалната заштита во Општината.

 

Last modified on Четврток, 28 Ноември 2019 - 12:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.