Топ Новости

Ученичката Јована освои трето место по физика на „Месецот на науката“

Петок, 29 Ноември 2019

Ноември - „Месецот на науката“ донесе нови награди за учениците од Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија.

По првата награда по математика за 7-мо одделенецот Илија Иванов и третата награда по биологија за 7-мо одделенката Софија Иванова, на третиот натпреварувачки циклус од натпреварувачката манифестацја „Месец на науката 2019“ ученичката Јована Ѓореска VIII одд. освои трета награда по предметот физика.

Taa пред стручното жири го презентираше својот проект „Раздвојување при летање“ со примена на научни докази базирани на Третиот Њутнов Закон за влијанието на телата при акција и нуспојавата како реакција. Демонстрираше летање на ракета која се вивнува горе, а потрошениот погонски дел се одвојува и се враќа назад во спротивен правец од ракетата. Ова беше експериментален приказ дека за секоја акција (примена на сила) се јавува еднаква, но спротивна по насока реакција (сила со иста јачина и спротивна насока).

За својата презентација таа доби солиден број поени и трет пласман по знаење од областа на физиката на „Месецот на науката“ одржан во Скопје во просториите на Природно математичкиот Факултет, во текот на вчерашниот ден.

За освоеното трето место во конкуренција на ученици од основните училишта од државата, Јована доби Диплома и подарок книга „Практикум по физика“. Диплома за успешно менторство доби и наставничката-ментор на Јована, Билјана Иванова.

Во групата учесници на натпреварот по физика за основни училишта Гевгелија беше претставена со четири член тим на ученици од ООУ „Крсте Мисирков“ кои имаа подготвено презентации за три свои проектни-експерименти. Со диплома се врати само Јована и нејзината менторка.

Им честитаме за освоената награда, им честитаме на сите учесници и им посакуваме потстрек за нови знаења и нови награди во животот.

„Честитки до Јована, до сите учесници и нивните ментори. Многу успеси и понатаму“ порачаа со гордост од управата и колегиумот на ООУ „Крсте Мисирков“.


Last modified on Петок, 29 Ноември 2019 - 20:00

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Наградната игра Мој ДДВ#Моја награда стартува од денеска, во оптек награди од

Скенирајте ги сите сметки, Мој ДДВ#Моја награда стартува од денеска, 15

Повеќе

Законска исплата на К-15 за работниците во приватниот сектор до 31 декември

До крајот на 2019 година сите оние што работат во приватни фирми, мора да

Повеќе

Нови 9 бомби објавени на Ју Тјуб: „Орце шокираш“

Сведокот во случајот „Рекет“ Орце Камчев, шокира на Ју Тјуб.

Од 10-тина

Повеќе

Поволна бизнис клима преку регионална ЕУ соработка

Локалните самоуправи во Македонија се подготвуваат за развој на своите

Повеќе

Притвор за гевгеличанец насилник - со чаша повредил две жени

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за

Повеќе

Просечна пензија од 15.500 денари во 2020 година

Трократно покачување на пензиите во текот на 2020 година најави министерката за

Повеќе

Утре ќе има 4 часовен прекин во електроснабдувањето

Од ЕВН-Македонија известуваат дека утре 11 декември планирани се исклучувања на

Повеќе

Трето место за гевгелиски средношколец на 43-та Школа „Мади физичари“

Во рамките на манифестацијата „Ноември-месец на наука 2019“, при крајот на

Повеќе

Одбележан патронот во ООУ „Климент Охридски“ Миравци

Со пригодна програма подготвена од учениците од ООУ „Климент Охридски“ од

Повеќе

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.