Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Ученичката Јована освои трето место по физика на „Месецот на науката“

Петок, 29 Ноември 2019

Ноември - „Месецот на науката“ донесе нови награди за учениците од Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија.

По првата награда по математика за 7-мо одделенецот Илија Иванов и третата награда по биологија за 7-мо одделенката Софија Иванова, на третиот натпреварувачки циклус од натпреварувачката манифестацја „Месец на науката 2019“ ученичката Јована Ѓореска VIII одд. освои трета награда по предметот физика.

Taa пред стручното жири го презентираше својот проект „Раздвојување при летање“ со примена на научни докази базирани на Третиот Њутнов Закон за влијанието на телата при акција и нуспојавата како реакција. Демонстрираше летање на ракета која се вивнува горе, а потрошениот погонски дел се одвојува и се враќа назад во спротивен правец од ракетата. Ова беше експериментален приказ дека за секоја акција (примена на сила) се јавува еднаква, но спротивна по насока реакција (сила со иста јачина и спротивна насока).

За својата презентација таа доби солиден број поени и трет пласман по знаење од областа на физиката на „Месецот на науката“ одржан во Скопје во просториите на Природно математичкиот Факултет, во текот на вчерашниот ден.

За освоеното трето место во конкуренција на ученици од основните училишта од државата, Јована доби Диплома и подарок книга „Практикум по физика“. Диплома за успешно менторство доби и наставничката-ментор на Јована, Билјана Иванова.

Во групата учесници на натпреварот по физика за основни училишта Гевгелија беше претставена со четири член тим на ученици од ООУ „Крсте Мисирков“ кои имаа подготвено презентации за три свои проектни-експерименти. Со диплома се врати само Јована и нејзината менторка.

Им честитаме за освоената награда, им честитаме на сите учесници и им посакуваме потстрек за нови знаења и нови награди во животот.

„Честитки до Јована, до сите учесници и нивните ментори. Многу успеси и понатаму“ порачаа со гордост од управата и колегиумот на ООУ „Крсте Мисирков“.


Last modified on Петок, 29 Ноември 2019 - 20:00

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.