Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Пресуда: 13 години затвор за Тони Манџа за разбојништво во казино во Гевгелија

Понеделник, 02 Декември 2019

Тони Кечев (40 год) од Гевгелија, викан Манџа доби казна затвор од 13 години за две кривни дела „разбојништво“ и за „недозволено држење огнено оружје“. За првото дело доби 10 години а за второто четири, или единствена казна во траење од 13 години затвор.

Петочлениот судски совет при Основен суд Велес, со кој претседаваше судијата Бојанчо Донев го прогласи за виновен Кечев за настанот кој се случи на 9-ти јануари годинава во Гевгелија, во електронското казино „Магнум“ кога под закана по живот на вработените, со пушка која нелегално ја поседувал извршил разбојништво.

Според обвинението Кечев, маскиран со шал преку лицето, од задниот спореден влез влегол во казиното, потоа ја вперил пушката кон касиерот кој бил на работно место, давајќи му знак со оружјето да се оддалечи. Касиерот исплашен по својот живот од ваквата закана, ја послушал наредбата и го напуштил просторот. Тогаш обвинетиот ги одзел парите кои се наоѓале во касата во вкупен износ од 207 илјади денари и го напуштил казиното.

Судот одлуката да го прогласи виновен Кечев ја темели на биолошките докази, ДНК најдена на ловечката пушка, марка „чешка збројевка“, а која се поклопува со таа на обвинетиот. Пушката е најдена во вреќа утрото кога бил уапсен на 22 февруари при бегство по нивите во околината на Мрзенци.

Оваа пушка двајцата сведоци од разбојништвото ја препознаа дека со неа маскираниот разбојник, им се заканувал. Згора на тоа со исто такво оружје, обвинетиот е снимен, како маскиран врши тешка кражба во маркет во Негорци, а пресудата за тоа дело е правосилна. Кечев не признава дека тој е сторител.

- „Пиштол сум имал, но пушка никогаш. Жртва сум на монтиран случај. Пушка и патроните на кои има мои отисоци, прв пат ги видов во полициската станица, кога ме уапсија и ми ги дадоа да ги држам, затоа има моја ДНК. Отсекогаш сум бил десна рака на полицијата и сум помагал. Направив беља, убив човек, но сфатив дека згрешив и се сменив, сега сум мирен, дваесет години поминав во затвор досега и се сменив“ - рече во своја одбрана Кечев. Оваа пресуда не е правосилна.

Истовремено, во Основен суд Гевгелија на Кечев му се судеше за продолжени кривично дело „тешка кражба“ при што според обвинението извел четири кражби во два стана и два маркети, за што доби две и пол години завор. Оваа пресуда е правосилна и извршна.


Автор и фотографија: Петар Печков
Извор: Велешки портал - Ти реков ми рече


Last modified on Понеделник, 02 Декември 2019 - 13:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.