Топ Новости

Пресуда: 13 години затвор за Тони Манџа за разбојништво во казино во Гевгелија

Понеделник, 02 Декември 2019

Тони Кечев (40 год) од Гевгелија, викан Манџа доби казна затвор од 13 години за две кривни дела „разбојништво“ и за „недозволено држење огнено оружје“. За првото дело доби 10 години а за второто четири, или единствена казна во траење од 13 години затвор.

Петочлениот судски совет при Основен суд Велес, со кој претседаваше судијата Бојанчо Донев го прогласи за виновен Кечев за настанот кој се случи на 9-ти јануари годинава во Гевгелија, во електронското казино „Магнум“ кога под закана по живот на вработените, со пушка која нелегално ја поседувал извршил разбојништво.

Според обвинението Кечев, маскиран со шал преку лицето, од задниот спореден влез влегол во казиното, потоа ја вперил пушката кон касиерот кој бил на работно место, давајќи му знак со оружјето да се оддалечи. Касиерот исплашен по својот живот од ваквата закана, ја послушал наредбата и го напуштил просторот. Тогаш обвинетиот ги одзел парите кои се наоѓале во касата во вкупен износ од 207 илјади денари и го напуштил казиното.

Судот одлуката да го прогласи виновен Кечев ја темели на биолошките докази, ДНК најдена на ловечката пушка, марка „чешка збројевка“, а која се поклопува со таа на обвинетиот. Пушката е најдена во вреќа утрото кога бил уапсен на 22 февруари при бегство по нивите во околината на Мрзенци.

Оваа пушка двајцата сведоци од разбојништвото ја препознаа дека со неа маскираниот разбојник, им се заканувал. Згора на тоа со исто такво оружје, обвинетиот е снимен, како маскиран врши тешка кражба во маркет во Негорци, а пресудата за тоа дело е правосилна. Кечев не признава дека тој е сторител.

- „Пиштол сум имал, но пушка никогаш. Жртва сум на монтиран случај. Пушка и патроните на кои има мои отисоци, прв пат ги видов во полициската станица, кога ме уапсија и ми ги дадоа да ги држам, затоа има моја ДНК. Отсекогаш сум бил десна рака на полицијата и сум помагал. Направив беља, убив човек, но сфатив дека згрешив и се сменив, сега сум мирен, дваесет години поминав во затвор досега и се сменив“ - рече во своја одбрана Кечев. Оваа пресуда не е правосилна.

Истовремено, во Основен суд Гевгелија на Кечев му се судеше за продолжени кривично дело „тешка кражба“ при што според обвинението извел четири кражби во два стана и два маркети, за што доби две и пол години завор. Оваа пресуда е правосилна и извршна.


Автор и фотографија: Петар Печков
Извор: Велешки портал - Ти реков ми рече


Last modified on Понеделник, 02 Декември 2019 - 13:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Наградната игра Мој ДДВ#Моја награда стартува од денеска, во оптек награди од

Скенирајте ги сите сметки, Мој ДДВ#Моја награда стартува од денеска, 15

Повеќе

Законска исплата на К-15 за работниците во приватниот сектор до 31 декември

До крајот на 2019 година сите оние што работат во приватни фирми, мора да

Повеќе

Нови 9 бомби објавени на Ју Тјуб: „Орце шокираш“

Сведокот во случајот „Рекет“ Орце Камчев, шокира на Ју Тјуб.

Од 10-тина

Повеќе

Поволна бизнис клима преку регионална ЕУ соработка

Локалните самоуправи во Македонија се подготвуваат за развој на своите

Повеќе

Притвор за гевгеличанец насилник - со чаша повредил две жени

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за

Повеќе

Просечна пензија од 15.500 денари во 2020 година

Трократно покачување на пензиите во текот на 2020 година најави министерката за

Повеќе

Утре ќе има 4 часовен прекин во електроснабдувањето

Од ЕВН-Македонија известуваат дека утре 11 декември планирани се исклучувања на

Повеќе

Трето место за гевгелиски средношколец на 43-та Школа „Мади физичари“

Во рамките на манифестацијата „Ноември-месец на наука 2019“, при крајот на

Повеќе

Одбележан патронот во ООУ „Климент Охридски“ Миравци

Со пригодна програма подготвена од учениците од ООУ „Климент Охридски“ од

Повеќе

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.