Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Дводневен „Новогодишен базар 2019“ во Гевгелија

Среда, 04 Декември 2019

Од денес напладне во Гевгеија започнува традиционалната предновогодишна хуманитарна манифестација „Новогодишен Базар“.

Среда 4-ти и четврток 5-ти декември, во просториите на Народниот театар во Гевгелија, во терминот од 12 до 18 часот ќе бидат изложени производи на продажба, а секој денар одвоен за нивно купување ќе бидат употребени хуманитарно за помош некому пред празниците на кого му е најпотребно. Се разбира, во договор со Центарот за социјални работи кои ја имаат социјалната карта на населението во Општината.

На „Новогодишен базар 2019“ ќе се продаваат домашно подготвени слатки и солени специјалитети и рачни изработки направени од децата. Сите собрани средства од продадените специјалитети и рачни изработка ќе бидат наменети за хуманитарни цели, а ваше е, на избор на читателите да се придружите со посета на манифестацијата и дадете свој прилог со купување на изложеното.

Оваа традиционална хумана манифестација, во пресрет на Новогодишните и Божиќните празници, со години наназад е во организација на фондацијата „Аполонија“. Годинава ќе им се придружат и ученици во изработката на новогодишни украси и предмети за продажба од општинските основни училишта „Крсте Мисирков“ и „Владо Кантарџиев“, како и средното општинско училиште „Јосиф Јосифовски“, потоа Дневнниот центар за лица со посебни потреби, Дневниот центар „Мајка Тереза“ и Факултетот за туризам и бизнис логистика, сите од Гевгелија.

Повелете, од 12 часот хуманоста е на распродажба, а вашиот хуман гест може да израдува некого. Купете и подарете човечност и новогодишна топлина која ќе згрее со љубов некое семејство од нашата заедница.

 

Last modified on Среда, 04 Декември 2019 - 12:00

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.