Топ Новости

Дводневен „Новогодишен базар 2019“ во Гевгелија

Среда, 04 Декември 2019

Од денес напладне во Гевгеија започнува традиционалната предновогодишна хуманитарна манифестација „Новогодишен Базар“.

Среда 4-ти и четврток 5-ти декември, во просториите на Народниот театар во Гевгелија, во терминот од 12 до 18 часот ќе бидат изложени производи на продажба, а секој денар одвоен за нивно купување ќе бидат употребени хуманитарно за помош некому пред празниците на кого му е најпотребно. Се разбира, во договор со Центарот за социјални работи кои ја имаат социјалната карта на населението во Општината.

На „Новогодишен базар 2019“ ќе се продаваат домашно подготвени слатки и солени специјалитети и рачни изработки направени од децата. Сите собрани средства од продадените специјалитети и рачни изработка ќе бидат наменети за хуманитарни цели, а ваше е, на избор на читателите да се придружите со посета на манифестацијата и дадете свој прилог со купување на изложеното.

Оваа традиционална хумана манифестација, во пресрет на Новогодишните и Божиќните празници, со години наназад е во организација на фондацијата „Аполонија“. Годинава ќе им се придружат и ученици во изработката на новогодишни украси и предмети за продажба од општинските основни училишта „Крсте Мисирков“ и „Владо Кантарџиев“, како и средното општинско училиште „Јосиф Јосифовски“, потоа Дневнниот центар за лица со посебни потреби, Дневниот центар „Мајка Тереза“ и Факултетот за туризам и бизнис логистика, сите од Гевгелија.

Повелете, од 12 часот хуманоста е на распродажба, а вашиот хуман гест може да израдува некого. Купете и подарете човечност и новогодишна топлина која ќе згрее со љубов некое семејство од нашата заедница.

 

Last modified on Среда, 04 Декември 2019 - 12:00

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

Одбележан Водици во Богданци, Стојаково и Ѓавото

Граѓаните на Општина Богданци и тамошната црква се придружија на одбележувањата

Повеќе

Кристијан Јованов е среќниот фаќач на крстот во Миравци

Денеска претпладне на браната Калица кај Миравци се одржа чинот на осветување

Повеќе

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам

На академик Георги Старделов, првиот од Македонија, вчера во Охрид му беше

Повеќе

Над 30 лица ќе запливаат на Водици во Гевгелија

Традиционалната манифестација на осветување на водите и пуштање на светиот крст

Повеќе

Власта го забрани со закон присилното извршување кај социјално загрозените

УСВОЕНИ ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ кои целосно ги изземаат од извршување

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.