Топ Новости

Еко акција во Миравци „Од нас за нас“

Недела, 29 Декември 2019

Миравчани денешниот ден го посветија на предпразнично чистење на својата населба. На иницијатива на Советот на родители при ООУ „Климент Охридски“ од Миравци, ученици од ова училиште, поддржани од директорката и локална оператива на ЈПКД „Комуналец“ одржаа еколошка акција насловена „Од нас, за нас“. Се чистеше просторот на новиот забавен парк за децата и младите, просторот околу фудбалското и кошаркарското игралиште што се наоѓа во просторот меѓу основното училиште и детската градинка во населбата.
Се чистеа отпадоци, се поправаше оштетената урбана опрема од несовесни корисници, се поставуваа украсни оквири од користени гуми каде беа насадени нови садници од борчиња со цел да се зазелени и оплемени просторот наменет за најмладите жители на оваа населено место.

Украсните гуми ги цртеа децата, а плочките за играње се донација од советникот Пепи Стојанов, кој потекнува од ова населено место.
Тимот на „Комуналец“ обезбеди ракавици и ќеси за собирање на отпадот. Акцијата заврши на задоволство на сите со топол чај, испробување на поправените лулашки, играње плочка и најава дека разубарувањето на Миравци им приличи на миравчани, тоа е нивно место на живеење и потреба за грижа на секој поединец, поради што најавија наскоро нова еколошка акци со чистење и опеменување со зеленило на други делови од населбата.

 

Last modified on Недела, 29 Декември 2019 - 17:45

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од коронавирусот во Кина починале 56 лица, епидемијата се забрзува

Здравствените власти на Кина денеска соопштија дека кај 1975 лица е потврдена

Повеќе

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.