Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Еко акција во Миравци „Од нас за нас“

Недела, 29 Декември 2019

Миравчани денешниот ден го посветија на предпразнично чистење на својата населба. На иницијатива на Советот на родители при ООУ „Климент Охридски“ од Миравци, ученици од ова училиште, поддржани од директорката и локална оператива на ЈПКД „Комуналец“ одржаа еколошка акција насловена „Од нас, за нас“. Се чистеше просторот на новиот забавен парк за децата и младите, просторот околу фудбалското и кошаркарското игралиште што се наоѓа во просторот меѓу основното училиште и детската градинка во населбата.
Се чистеа отпадоци, се поправаше оштетената урбана опрема од несовесни корисници, се поставуваа украсни оквири од користени гуми каде беа насадени нови садници од борчиња со цел да се зазелени и оплемени просторот наменет за најмладите жители на оваа населено место.

Украсните гуми ги цртеа децата, а плочките за играње се донација од советникот Пепи Стојанов, кој потекнува од ова населено место.
Тимот на „Комуналец“ обезбеди ракавици и ќеси за собирање на отпадот. Акцијата заврши на задоволство на сите со топол чај, испробување на поправените лулашки, играње плочка и најава дека разубарувањето на Миравци им приличи на миравчани, тоа е нивно место на живеење и потреба за грижа на секој поединец, поради што најавија наскоро нова еколошка акци со чистење и опеменување со зеленило на други делови од населбата.

 

Last modified on Недела, 29 Декември 2019 - 17:45

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.