Топ Новости

Патот до манастирот во Давидово доби осветлување

Понеделник, 30 Декември 2019

Завршницата на проектот за изградбата на локалниот пат од Давидово до тамошниот манастир „Св. Илија“ деновиве привршува со поставување на улично осветлување.
Целата електродоводна мрежа до канделабрите поставени долж патот кој се протега од селските гробишта до манастирот „Свети Илија“ е 760 метри.

Асфалтната постилка до манастирот беше готова до крајот на октомври. Сепак со проектот се предвидуваше и поставување на улично осветлување кое се реализира сега. Целиот градежен и електро зафат се изведува по проект на Општина Гевгелија, а по иницијатива на Месната заедница од Давидово. За реализација на истиот деа одобрени 10.665.309 денари од страна на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој како неповратен грант за општината.

Од Месната заедница предвидуваат и друга урбана опрема до манастирот. Свој прилог најавува и јавното комунално претпријатие од Гевгелија со поставување на клупи за одмор и канти за отпадоци долж патот од селото до манастирот „Свети Илија“, со цел туристички да заживее овој крај, а посетителите да имаат мжност да се одморат по угорницата и да не оставаат отпад зад себе.


Last modified on Понеделник, 30 Декември 2019 - 13:23

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од коронавирусот во Кина починале 56 лица, епидемијата се забрзува

Здравствените власти на Кина денеска соопштија дека кај 1975 лица е потврдена

Повеќе

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.