Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Патот до манастирот во Давидово доби осветлување

Понеделник, 30 Декември 2019

Завршницата на проектот за изградбата на локалниот пат од Давидово до тамошниот манастир „Св. Илија“ деновиве привршува со поставување на улично осветлување.
Целата електродоводна мрежа до канделабрите поставени долж патот кој се протега од селските гробишта до манастирот „Свети Илија“ е 760 метри.

Асфалтната постилка до манастирот беше готова до крајот на октомври. Сепак со проектот се предвидуваше и поставување на улично осветлување кое се реализира сега. Целиот градежен и електро зафат се изведува по проект на Општина Гевгелија, а по иницијатива на Месната заедница од Давидово. За реализација на истиот деа одобрени 10.665.309 денари од страна на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој како неповратен грант за општината.

Од Месната заедница предвидуваат и друга урбана опрема до манастирот. Свој прилог најавува и јавното комунално претпријатие од Гевгелија со поставување на клупи за одмор и канти за отпадоци долж патот од селото до манастирот „Свети Илија“, со цел туристички да заживее овој крај, а посетителите да имаат мжност да се одморат по угорницата и да не оставаат отпад зад себе.


Last modified on Понеделник, 30 Декември 2019 - 13:23

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.