Топ Новости

27-ми Коледарски Хепенинг во Гевгелија со забава, огномет и посета на Заев

Недела, 05 Јануари 2020

Традиционалната бадникарска манифестација „Коледарскиот Хепенинг 2020“ во пресрет на големиот христијански празник Божиќ вечерва се одржа по 27 пат на истото место Ракометното игралиште во Гевгелија, во организација на ЛК на СДММ од Гевгелија.

На манифестацијата присуствуваа бројни граѓани и гости меѓу кои претседателот на СДСМ Зоран Заев, придружуван од Министерот за здравство Венко Филипче, директорот на ЈП за државни патишта Зоран Китанов и претседателката на комисијата за екологија при СДСМ.

Годинава манифестацијата имаше хуманитарен карактер. Организаторите поставија кутии за собирање донаторски прилози за опожарената зграда во Гевгелија и за малата Анастасија од Пирава. Првите прилози лично ги донираше Зоран Заев и другите негови придружници.

Забавниот дел од манифестацијата беше отстапен на музички изведувачи од локалната средина и познати естрадни имиња. Како и секогаш почетокот беше резервиран за групата „Распеани Гевгеличани“, а настапија и Блага Петреска, Ленче Кукиќ, Вики Среброва, Ани Малинкова, Горан Кукиќ, групата „Интервали“, Игор Узунов, гевгелискиот бенд „Зијан“ и Бени Шакири. Традиционално Хепенингот заврши со голем огномет кој низ звуците од песната „Пушти коси“ на Зијан го осветлија небото распрснувајќи ги бројните желби за здравје, успех и бериќет во Новата Година.

Настанот започна со црковна литургија во сослужение на свештеници од Гевгелиската парохија кои посакаа добро здравје, успех и среќа на сите граѓани на општина Гевгелија и православните христијани. Беа осветени дабови гранчиња кои беа поделени на граѓаните да однесат благослов за навестувањето на Христовото раѓање.

Коледарскиот оган остана традиционално запален на земјениот дел од просторот на игралиштето, но во помал обем, а имаше и украсни тезги со новогодишни апликации, балони...
Гевгеличани и годинава останаа верни на традициите, оние кои низ векови се одржувале на овие простори, но и со „Коледарскиот Хепенинг“ организиран во знак на радост и добри желби за почетокот на Новата година и утрешниот светол ден, Божиќ.

 

Last modified on Недела, 05 Јануари 2020 - 23:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

Намалени комуналните такси за даночните обврзници од Општина Гевгелија

Советот на Општина Гевгелија на денеска одржаната 45-та редовна седница донесе

Повеќе

Пензионерите од Гевгелија ги отворија своите работни простории

Здружението на пензионери од Гевгелија кое брои 4.198 свои членови со почетокот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.