Топ Новости

Коледарскиот Хепенинг донираше 90750 денари за опожарената зграда во Гевгелија

Понеделник, 06 Јануари 2020

Граѓаните на Гевгелија и гостите од околните населени места кои се придружија синоќа на Традиционалната манифестација „Коледарски Хепенинг“ во Гевгелија, собраа солидарен паричен прилог во вредност од 90.750 денари посветен за санација на опожарената зграда во Гевгелија.

27-миот по ред „Коледарски Хепенинг“ во Гевгелија годинава полнејќи ги традиционално 27-те години на зрелост на манифестацијата, организаторите, СДММ Гевгелија го посветија солидарно на своите сограѓани од зградата на улица „Ристо Чавдаров“ бр.25 кои очекуваат нов кров после кобната огнена стихија.

Манифестацијата синоќа собра стотици граѓани на коледарската забава со песни, огномет, топол чај, бадникови гранчиња со испорачани желби за мир, бериќет и благосостојба до сите граѓани, а организаторот и посетителите на Хепенингот испорачаа конкретна помош за најпотребното нешто на нашите сограѓани, жители на улица „Ристо Чавдаров“ бр.25.

Среќно Божиќни празници до сите граѓани.

 

Last modified on Понеделник, 06 Јануари 2020 - 17:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

Намалени комуналните такси за даночните обврзници од Општина Гевгелија

Советот на Општина Гевгелија на денеска одржаната 45-та редовна седница донесе

Повеќе

Пензионерите од Гевгелија ги отворија своите работни простории

Здружението на пензионери од Гевгелија кое брои 4.198 свои членови со почетокот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.