Топ Новости

Василија Камчева е најновиот жител на Гевгелија за 2020

Четврток, 09 Јануари 2020

На 1-ви јануари во Општа Болница Струмица родилката Драгица Камчева од Моин роди здраво женско дете и со тоа стана првото новороденче за 2020 година и првиот новороден жител на Општина Гевгелија.
Новороденчето со име Василија Камчева денеска е „стара“ само девет дена и веќе ја доби првата официјална посета од градоначалникот на Општина Гевгелија Сашо Поцков кој им посака добро здравје и на малата Василија и на среќната Мајка, и додели чек од 10.000 денари за првиот нов жител на општината во Новата 2020 и пакет производи за нега на новороденчето.

Најновата гевгелиска хероина дојде на свет во 17:40 часот во одделот за Неонатологија при Општата Болница во Струмица, со нето тежина 3.150 грама и должина на телото од 51 сантиметар. Ова се стандардно здраво мерни податоци за едно новороденче.

Среќните родители Драгица и Перо Камчеви во нивниот дом во Моин ја донесоа новородената Василија на 4 јануар кај своето братче Душан кој во 2017 година имаше иста среќа да биде првороденче на Општина Гевгелија за таа година и првороден син за семејството Камчеви.

Општина Гевгелија, покрај наградата за првото новородено дете во годината, на сите новороденчиња им исплаќа ваучери. Минатата година, известуваат од Општината исплатени се 194 ваучери за секое новородено бебе, како и за третото родено дете. Тоа важи за секое новороденче со жителство во Гевгелија, иако на територијата на општина Гевгелија во Општа Болница Гевгелија лани беа родени само 57 бебиња. Значи за секое новородено бебе се исплаќаа по 6.000 денари, додека за третородено дете се исплаќаа по 12.000 денари помош за новиот почеток на новиот жител на Гевгелија.

Општата Болница во Гевгелија уште го очекува првиот детски плач од новороденче во своите специјалистички оддели. Деветтиот ден од 2020 година одделот за гинекологија врши само редовни прегледи на трудници, но се' уште нема извршен пород на родилка во Гевгелија.


Last modified on Четврток, 09 Јануари 2020 - 19:48

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од коронавирусот во Кина починале 56 лица, епидемијата се забрзува

Здравствените власти на Кина денеска соопштија дека кај 1975 лица е потврдена

Повеќе

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.