Топ Новости

Откриени 62 илегални мигранти во товарен воз кај ЖС Гевгелија

Сабота, 11 Јануари 2020

Полициски службеници од Полициската станица „Богородица“ заедно со полициски службеници од Република Чешка и Австрија, во текот на вчерашниот ден, при контрола на товарни возови кој пристигнале на Железничата станица во Гевгелија од Република Грција откриле 62 илегални мигранти само за еден ден.

Првата група прикриени патници во товарниот транспорт  биле откриени во возот кој пристигнал во 15:25 часот од Грција, a во 15:55 бил извршен претрес и контрола на самиот влез од полициските гранични службеници на Македонија, Австрија и Чешка. Во возот нелегално се превезувале 42 илегални мигранти од кои 38 биле од Мароко а двајца од Сирија и двајца од Алжир. По редовната записничка евиденција илегалните мигранти биле пренесени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ на крајниот југ од Гевгелија.

Истиот ден, новиот вид на транзит на илегалците низ нашата држава го „испробала“ и група од 20 илегални мигранти кои од дежурни полициски службеници биле откриени во товарен воз кој пристигнал од Грција на гевгелиската Железничка станица во 19:00 часот. Од нив осум биле од Пакистан, седум од Авганистан, три од Мароко и двајца од Алжир. Истите биле пренесени во Прифатниот транзитен центар кај Гевгелија. Акцијата ја спровеле полициски службеници од полициската станица „Богородица“ и полициски службеници од Република Чешка и Република Хрватска, со кои нашата земја соработува во борбата за сузбивање на илегалната миграција.

Во извештајот на МВР не се наведува во каков товарен транспортен воз се криеле илегалните патници и на кој начин си го ризикуваат животот во несоодвенти и непроветрени услови да патуваат транзит низ државата до посакуваните земји од Европската Унија. Законот и деталните полициски контроли на влез во државата тоа го спречуваат.


Last modified on Сабота, 11 Јануари 2020 - 13:48

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

Намалени комуналните такси за даночните обврзници од Општина Гевгелија

Советот на Општина Гевгелија на денеска одржаната 45-та редовна седница донесе

Повеќе

Пензионерите од Гевгелија ги отворија своите работни простории

Здружението на пензионери од Гевгелија кое брои 4.198 свои членови со почетокот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.