Топ Новости

Игор Ѓорески - 12 години од трагичната несреќа кај Блаце

Недела, 12 Јануари 2020

Цвеќе, стамена почит и сеќавање за несреќно загинатиот армиски пилот Игор Ѓорески Хектор од Гевгелија пред неговото спомен обележје во паркот пред Народниот театар во Гевгелија беше положено денеска во знак на одбележувањето на 12 годишнината од трагичната загуба на гевгелискиот Хектор (1976-2008).

Капетан Игор Ѓорески беше дел од 11-сет члениот екипажот на хеликоптерот „МИ 17“ на воздухопловниот ВИН на АРМ, кој на овој ден пред 12 години се враќаше од задача од мисијата „Алтеа“ во Босна и Херцеговина, но поради технички причини падна и се опожари кај месноста Блаце, Кумановско. Сите членови на екипажот загинаа на местото на несреќата. Беа прогласени за паднати борци на Македонија.

Дожливо утро и денеска како пред 12 години го обележа небото над нас во сеќавање на тој кобен ден за 11 армиски војници на Македонија. Дожливото утро и во Гевгелија не ги поколеба почитувачите на неговото дело да му оддадат почит пред спомен бистата во центарот на Гевгелија. Членовите на семејството, другарите, претставници на локалната самоуправа и членови на општествениот живот во Гевгелија со цвеќе и наклон ја искажаа својата почит кон овој наш сограѓанин кој се враќаше од армиска задача и заврши како историскиот воин Хектор речиси пред портите на својот дом.

Капетан Игор Ѓорески-Хектор (1976-2008) од Гевгелија не задолжи за незаборав. Од државата е постхумно одликуваниот за воен воздухопловен ветаран Капетан Ѓорески, прогласен за паднат борец, а во 2009-та година постхумно стана добитник на највисоката општинска награда „7-ми Ноември“ за животно дело.

Во месноста Блаце, е подигнат споменик во чест и сеќавање на загинатите во вид на стилизиран искршен пропелер од хеликоптер и нивните испишани имиња: потполковник Тони Спасовски, водник Александар Васиќ, водник Александар Тасковски, заставник Тони Давитковски, постар водник Јанко Шириќ, мајор Горан Ристовски, десетар Златко Вељановски, капетан Бране Спасовски, водник Мики Ивановски, заставник Славчо Василев и капетан Игор Ѓоревски.

Нека им е ВЕЧНА СЛАВА!


Last modified on Недела, 12 Јануари 2020 - 21:01

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од коронавирусот во Кина починале 56 лица, епидемијата се забрзува

Здравствените власти на Кина денеска соопштија дека кај 1975 лица е потврдена

Повеќе

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.