Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Прес на СДСМ: Граѓаните на Општина Гевгелија ги препознаваат новите вредности со СДСМ

Вторник, 14 Јануари 2020

На истекот од годината во која се исполнија две години од практикувањето на локалната власт раководена од претставници на СДСМ, од името на Општинската организација на СДСМ за Гевгелија на прес конференција за медиумите испoрачано е резиме на исполнувањата во сферата на комуналната инфраструктура, изградба и рехабилитација на патишта и улици во Општина Гевгелија

- „За само две и пол години од мандатот на оваа влада предводена од СДСМ инвестирани се над 800 милиони евра во патна инфраструктура во државата, изградени се и рехабилитирани околу 500 километри патишта. Се гради како никогаш до сега. 2018 и 2019 се години кога градежните зафати во асфалтирање и реконструкции на улици и патишта ја направија општина Гевгелија модерно инфраструктурно место за живеење.

Улиците: „Ѓорѓи Сугарев“, „Нако Вардарски“, дел од „Кочо Рацин“, „26- ти Април“, „Јане Сандански“, „Питу Гули“, „Мицо Шаренков“, ул.„ 1 Мај“, паркингот кај градските гробишта, улицата „Димо Хаџи- Димов“ се само дел од завршените градежни работи во асфалтирање, изградба и реконструкција на улиците во нашиот град.
Реконструиран е регионалниот пат Гевгелија - Негорци, изграден е дел од локалниот пат за поврзување на с.Серменин со с.Негорци, доасфалтирана е улицата „Гоце Делчев“ и реконструкција на улица „Горѓи Велков” во с.Негорци. Реализирани се улични зафати во населените места Давидово, Миравци, Милетково, Кованец, Моин, Мрзенци, Богородица, Прдејци.

- „Инвестициите во инфрастуктурата во нашиот град и во нашата држава не застануваат тука, продолжуваме и во 2020 година по прав пат и реализација на капитални проекти. Еден од најзначајните проекти предвидува рехабилитација од околу 450 километри на локални патишта и улици во 80 општини низ државата.
Освен тоа ќе се имплементираат и други помали проекти како изградба на пешачки патеки, велосипедски патеки, урбана опрема, подобрување на кривини и раскрсници и друго, зависно од потребите на општините. СДСМ заедно со граѓаните се на вистинскиот пат!“ - изјави на прес на СДСМ Гевгелија, претставничката Тања Попова.

Last modified on Вторник, 14 Јануари 2020 - 13:05

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.