Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Прес: СДСМ го враќа достоинството на здравствените работници

Четврток, 16 Јануари 2020

- „Одговорноста е одлика на Социјалдемократскиот сојуз како партија која го враќа достоинството на здравствените работници во Македонија. Над 18.000 вработени во јавното здравство од следниот месец добиваат значително повисоки плати“ истакна на пресот на ОО на СДСМ Гевгелија д-р Мите Крџев, директор на Општа Болница Гевгелија.

Денес зборуваме со факти, нагласи Крџев: од февруари 2020 година платите на лекарите специјалисти се зголемуваат за 25%, на општите лекари за 15%, за 10% поголеми плати ќе добиваат медицинските сестри и здравствените соработници и помошно техничкиот персонал 5%. Со зголемувањата од 2018 година вкупното покачување на платите за специјалистите изнесува 40%, а на медицинскиот персонал од 20 до 23% “, истакна на пресот Крџев. 

Вложувањата во реновирање, ново опремување и уредување на специјалистичките одделенија и амбуланти во „Општа Болница“ Гевгелија, како и новата политика на вреднување на трудот на докторите и медицинскиот персонал низ здравствените установи во државата, се одлика на работата на СДСМ во сферата на најесенцијалната гранка во општеството, а тоа е здравството поради одржување и негување на здравјето на нашите граѓани.

Доктор Мите Крџев, директор на Општа Болница Гевгелија со проширена надлежност на пресот на СДСМ посветен на здравствената дејност ги посочи тековните два проекти кои се изведуваат во Болницата со средства од меѓународната соработка со соседна Грција, а се наменети за подобрување на условите за престој на пациентите и персоналот, стандардизирање на севрисните условите и значително подигање на нивото на здравствена заштита на локалното население. За деталите, повеќе од видеото од пресот.

Last modified on Четврток, 16 Јануари 2020 - 13:38

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ветровита Гевгелија со брзина на ветер од 50 км/час

Денешното тивко и напати облачно време попладнево продолжи со ветерни налети

Повеќе

Притвор за осомничен за силување на малолетничка во Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија до судијата на претходна постапка при

Повеќе

Рехабилитација на патот Нов Дојран-Стар Дојран-Граничен премин Дојран

Осумтотини илјади евра за рехабилитација на патиштата и улиците во општина

Повеќе

Исплатени субвенциите за обработлива површина до еден хектар

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на

Повеќе

Зајакната контролата на аеродромите и на граничните премини

Македонските епидемиолози велат дека ќе бидат потребни големо екипирање и

Повеќе

Нов дворед и тротоар до Градскиот пазар во Гевгелија

Со почетокот на уредувањето на тротоарите од двете страни на улицата „Миле

Повеќе

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.