Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Кристијан Јованов е среќниот фаќач на крстот во Миравци

Недела, 19 Јануари 2020

Денеска претпладне на браната Калица кај Миравци се одржа чинот на осветување на водите и фрлање на чесниот крст по кој се фрлија шестмина млади момчиња. Најсреќниот од нив беше Кристијан Јованов кој го фати светиот крст и го извади од водите на Калица.

Голем број граѓани го следеа денешниот традиционален настан кој опстјува со векови на овие простори. Кристијан со крстот ќе ги посети сите домови од Миравци и околината и ќе носи пораки за здравје, среќа, мир, благодет за семејствата и домаќинствата.

Денешниот ден Водици се одбележува низ многу места во општината и државата во чест на Христовото крштевање во светата река Јордан и Богојавление.


Last modified on Недела, 19 Јануари 2020 - 12:03

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ветровита Гевгелија со брзина на ветер од 50 км/час

Денешното тивко и напати облачно време попладнево продолжи со ветерни налети

Повеќе

Притвор за осомничен за силување на малолетничка во Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија до судијата на претходна постапка при

Повеќе

Рехабилитација на патот Нов Дојран-Стар Дојран-Граничен премин Дојран

Осумтотини илјади евра за рехабилитација на патиштата и улиците во општина

Повеќе

Исплатени субвенциите за обработлива површина до еден хектар

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на

Повеќе

Зајакната контролата на аеродромите и на граничните премини

Македонските епидемиолози велат дека ќе бидат потребни големо екипирање и

Повеќе

Нов дворед и тротоар до Градскиот пазар во Гевгелија

Со почетокот на уредувањето на тротоарите од двете страни на улицата „Миле

Повеќе

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.