Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Вторник, 21 Јануари 2020

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој работно е ангажиран во образовниот систем во Општината, на прес конференција за медиумите се осфрна на вложувањата во сферата на образованието кој ги оцени како најдобра инвестиција за иднината.

- „Владата предводена од СДСМ останува доследна на своите ветувања и ги враќа дигнитетот и мотивацијата на оние кои ја имаат најубавата и најблагородната професија, креаторите на нашата светла иднина, вработените во образованието. За само две и пол години, со спогодбите за покачување на платите во образованието, Владата на СДСМ обезбеди повисоки плати на над 32.000 вработени“, истакна Петар Јанчев.

Тој нагласи дека наставниците и професорите во основното, средното и високото образование добија двапати повисоки плати за 5% во 2018 година, а од јануари, овој месец, ќе добијат плата повисока за 10%. Вработените во Јавните научни установи претходните месеци добија покачување на платите за 25%.
Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција. Тоа го покажува и докажува СДСМ која продолжува да работи во подобрување на образовниот процес и да се грижи за општествениот статус на наставниците, професорите, научниците, нагласи на пресот претставникот на СДСМ во Советот на општината Петар Јанчев.

Last modified on Вторник, 21 Јануари 2020 - 12:54

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ветровита Гевгелија со брзина на ветер од 50 км/час

Денешното тивко и напати облачно време попладнево продолжи со ветерни налети

Повеќе

Притвор за осомничен за силување на малолетничка во Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија до судијата на претходна постапка при

Повеќе

Рехабилитација на патот Нов Дојран-Стар Дојран-Граничен премин Дојран

Осумтотини илјади евра за рехабилитација на патиштата и улиците во општина

Повеќе

Исплатени субвенциите за обработлива површина до еден хектар

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на

Повеќе

Зајакната контролата на аеродромите и на граничните премини

Македонските епидемиолози велат дека ќе бидат потребни големо екипирање и

Повеќе

Нов дворед и тротоар до Градскиот пазар во Гевгелија

Со почетокот на уредувањето на тротоарите од двете страни на улицата „Миле

Повеќе

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.