Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

Петок, 24 Јануари 2020

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко Танасоски, во име на Генералниот секретар на Светската Царинска Организација г-дин Кунио Микурија за својот огромен придонес и поддршка во развојните активности на царината им додели благодарници и на гевгелиските компании:

- „Конти Хидропласт“ од Гевгелија
- „Жито Пром“ Зоран од Гевгелија и
- „Дојран Стил“ која е со седиште во с. Николиќ, општина Дојран.

Во текот на вчерашниот ден директорот Танасоски ги посети трите компании и истакна дека:
- „Царинската управа продолжува да го гради партнерскиот однос со приватниот сектор со цел успешна реализација на сегашните и идните проекти, а се' во интерес на бизнис секторот“.

Ширум светот преку посебни организирани активности се прославува 26-ти јануари, Меѓународниот ден на Царината. Се празнува под слоганот „Царина се грижи за одржливост на граѓаните, просперитетот и планетата“, со посветеност на заедничките заложби за обезбедување на меѓународниот синџир на снабдување и обезбедување на современите и посебни потреби на граѓаните и општеството.
Согласно годинашнава тема, 9 царински службеници и 11 надворешни институции и компании добија благодарници заради нивната максимална посветеност и ангажираност на ова поле.
Во друштвото на посветените компании од вчера се и гевгелиските добитници на благодарници, кои лично ги посети директорот на Царинска управа на Македонија. Благодарниците отидоа во рацете на Борис Маџунков од „Конти Хидропласт“, Зоран Танев од „Жито пром“ и управителот на „Дојран стил“.


Last modified on Петок, 24 Јануари 2020 - 11:48

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

Забрана за сообраќај на патот Струмица - Валандово

Поради сообраќајна несреќа која се задеси околу 10 часот утринава, патниот

Повеќе

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

Изгласан законот за Јавно обвинителство

Со 80 гласови „ЗА“ од 116 присутни од кои само шестмина беа „против“ денеска во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.