Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

Петок, 24 Јануари 2020

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко Танасоски, во име на Генералниот секретар на Светската Царинска Организација г-дин Кунио Микурија за својот огромен придонес и поддршка во развојните активности на царината им додели благодарници и на гевгелиските компании:

- „Конти Хидропласт“ од Гевгелија
- „Жито Пром“ Зоран од Гевгелија и
- „Дојран Стил“ која е со седиште во с. Николиќ, општина Дојран.

Во текот на вчерашниот ден директорот Танасоски ги посети трите компании и истакна дека:
- „Царинската управа продолжува да го гради партнерскиот однос со приватниот сектор со цел успешна реализација на сегашните и идните проекти, а се' во интерес на бизнис секторот“.

Ширум светот преку посебни организирани активности се прославува 26-ти јануари, Меѓународниот ден на Царината. Се празнува под слоганот „Царина се грижи за одржливост на граѓаните, просперитетот и планетата“, со посветеност на заедничките заложби за обезбедување на меѓународниот синџир на снабдување и обезбедување на современите и посебни потреби на граѓаните и општеството.
Согласно годинашнава тема, 9 царински службеници и 11 надворешни институции и компании добија благодарници заради нивната максимална посветеност и ангажираност на ова поле.
Во друштвото на посветените компании од вчера се и гевгелиските добитници на благодарници, кои лично ги посети директорот на Царинска управа на Македонија. Благодарниците отидоа во рацете на Борис Маџунков од „Конти Хидропласт“, Зоран Танев од „Жито пром“ и управителот на „Дојран стил“.


Last modified on Петок, 24 Јануари 2020 - 11:48

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.