Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Именувано Спортско игралиште „Елена Костадинова“ Гевгелија

Четврток, 30 Јануари 2020

Постојното игралиште на улица „7-ми Ноември“ непосредно до просториите на Територијалната противпожарна единица во Гевгелија, во т.н. Серменинска мала од вчера, со одлука на Советот на општината доби име „Елена Костадинова“.

За предлогот гласаа членовите на локалниот гевгелиски совет кои што постапуваа по иницијатива на група другари на прерано починатата ученичка Елена Костадинова, со улица на живеење „Никола Карев“ од Гевгелија.
Учениците иницијативата ја доставиле до Советот и во неа ја образложуваат својата молба:
„Елена беше страстен спортист, голем другар, дете со големо срце и живееше за спортот. Елена беше иницијатор да се постават рефлекторите на игралиштето, самата го искова и помагаше во уредувањето на игралиштето на кое играат многу деца од тоа мало, но и од целиот град, го правеше еден од најголемите огнови на Василица. Нашата Елена ја загуби битката со канцерот, но ние не смееме да дозволиме нејзиното име да биде заборавено. Елена имаше големо срце, живееше за играта, па ве замолуваме и вие да го отворите вашето срце и да го славиме нејзиното име и нејзиниот придонес и сета љубов дадена во тоа игралиште на начин што ќе ја одобрите оваа молба и го именувате игралиштето со нејзиното име“, се вели во иницијативата од другарите и другарките на Елена.

Игралиштето е со површина од 330 метри квадратни со намена Д3-8 - „отворени спортски игралишта“ лоцирано на КП бр. 2373 во Катастарскаопштина Гевгелија.

Со Одлуката за именување на игралиштето се задолжува општина Гевгелија да обезбеди табла со натпис: Спортско игралиште „Елена Костадинова“ Гевгелија, како и да се грижи за тековното одржување на истото. Спортското игралиште ќе се користи исклучиво за спортско рекреативни активности од физички и правни лица.
Одлуката стапува во сила осмиот ден од денот на објавувањето во Општинскиот гласник, но другарите иницијатори уште сега можат да ја слават победата на незаборавот за својата другарка.

Фото: од Фејсбук групата на Иницијативата 

Last modified on Четврток, 30 Јануари 2020 - 21:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.