Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Прес на СДСМ: Обештетување на стечајните работници

Вторник, 04 Февруари 2020

Со донесувањето на измените на законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата во доминантна државна сопственост исправена е една децениска неправда.

Со последните законски измени за две и пол години Владата предводена од СДСМ го реши проблемот на вкупно 12.000 стечајци, од тоа уште 1.000 се нови корисници на материјално обезбедување на невработени стечајци. Месечниот паричен надоместок по овој основ изнесува над 8.000 денари.

- „И во Гевгелија и околината таа децениска неправда е исправена и паричниот надоместок од над 8.000 денари го добиваат повеќе од 200 стечајни работници“, истакна на пресот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Јани Итев.

Сето ова е овозможено со измените на Законот на предлог на МТСП предводена од СДСМ, со што се покажа дека оваа Влада има слух за граѓаните. Главен приоритет на СДСМ е борбата против сиромаштијата и подобрување на условите за живот на секој еден граѓанин.

- „Нашите сограѓани го препознаваат доброто. Затоа, на 12 април ќе продолжиме заедно по вистинскиот пат“, истакна на пресот Итов.

Last modified on Вторник, 04 Февруари 2020 - 17:00

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

Заев: Слободни и отворени кон светот! Ја славиме независноста!

Премиерот Заев на прославата по повод Денот на независноста на Македонија - 8ми

Повеќе

Тешко повреден возач на мопед од Гевгелија

Тешки клинички повреди на 78 годишен жител од Гевгелија е епилогот од

Повеќе

„Смоквијада 2020“ - пет наградени екипи подготвија највкусно слатко од смокви

Најслатката манифестацја која ја одбележува Гевгелија - натпреварот во варење

Повеќе

Гевгелиските детски градинки ќе згрижат 440 деца со отварањето на 9 септември

Јавната општинска установа на детски градинки „Детска радост“ во Гевгелија во

Повеќе

ОКШ воведува засилена контрола на примената на заштитните мерки од Корона

Новиот корона бран во Гевгелија и актуелните 17 позитивни на територијата на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.