Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Ветровитиот Февруари со 19 м/сек нe' потсетува дека уште е зима

Среда, 05 Февруари 2020

Денешните воздушни движења и температури од 7 степени над нулата, после низата сончеви денови и неделните измерени 21 степен на целзиусовата скала, не' потсетуваат дека календарски уште сме во зима.
Гевгелија денеска ја опсипуваат налети на ветер од северозападен правец со јачина од 13,7 метри во секунда, односно со брзина од 37 километри на час.
Најголема јачина со рафални тенденции воздушните движења достигнаа во периодот од 13 до 14 часот кога нанометарот во Метеоролошката станица во Гевгелија регистрира ветер со јачина од 19 метри во секунда, што е еднакво на брзина на ветрот од 60 километри на час“, изјави дежурниот метеоролог Томе Тодоров.

Врнежите на почетокот од денот (01 после полноќ) беа тивки и траеја до изутрината до 06 часот, со минимален воден талог од 2 литри на метар квадратен, но воздушнните струења од север ги оддуваа облаците полни дожд и остануваме на милоста на ветерот.
На висините на Кожуф заврна снег. Со бела покрива утринава се пофалија жителите на Ума. Снег има и во Фурка, односна на подрачјата во околината кои се над 300 метри надморска височина.

Ветровитите струења се очекува да продолжат во текот на денот, а утре температурата да опадне за некој степен. Покачувањето на температурите и стабилизација на времето со сончеви периоди не' очекува викендот, а во втрниток ќе се дуплира температурата до 14 стенени над нулата.
Денеска денонокието трае 614 минути (10 часа и 14 минути) до зајдисонцето кое настапува во 16:51 часот.


Last modified on Среда, 05 Февруари 2020 - 14:22

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

Заев: Слободни и отворени кон светот! Ја славиме независноста!

Премиерот Заев на прославата по повод Денот на независноста на Македонија - 8ми

Повеќе

Тешко повреден возач на мопед од Гевгелија

Тешки клинички повреди на 78 годишен жител од Гевгелија е епилогот од

Повеќе

„Смоквијада 2020“ - пет наградени екипи подготвија највкусно слатко од смокви

Најслатката манифестацја која ја одбележува Гевгелија - натпреварот во варење

Повеќе

Гевгелиските детски градинки ќе згрижат 440 деца со отварањето на 9 септември

Јавната општинска установа на детски градинки „Детска радост“ во Гевгелија во

Повеќе

ОКШ воведува засилена контрола на примената на заштитните мерки од Корона

Новиот корона бран во Гевгелија и актуелните 17 позитивни на територијата на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.