Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Продолжува уредувањето на коритото на Сува река

Четврток, 06 Февруари 2020

Каскадно корито, уредеување на кејот, ублажување на свиокот на течението пред влезот на Гевгелија се дел од градежните зафати на коритото на Сува река.

Во моментот овој проект Општина Гевгелија го реализира заеднички со грчката општина Пеонија, преку ИПА програмата на Европската Унија наменет за прекугранична соработка. Македонско-грчкиот проект „Одржливо управување со водените ресурси во прекуграничниот регион“, или попознат како АКВА ЕМ 2 има вредност од 516.000 евра и започна да се изведува од крајот на јули минатата година.

Изведувач на работите, по меѓународниот јавен повик и европските правила за јавна набавка, е компанијата „Еуроинг“. Реализацијата на проектот според договорот предвидено е да трае до април 2020 година.
Деновиве обавен е увид на теренот од страна на инвеститорот, а стручен надзор на работите изведува Заводот за испитување на материјали и развој на нови технологии од Скопје, исто така, избран по пат на тендер. Од приложеноте фотографии се гледа дека проектот има намена да ги исклучи заканите од поплава на Сува река со проширувањето на коритото и да има уреден кеј соодветен на градската урбана зона кај Гевгелија.

 

Last modified on Четврток, 06 Февруари 2020 - 16:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.