Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Продолжува уредувањето на коритото на Сува река

Четврток, 06 Февруари 2020

Каскадно корито, уредеување на кејот, ублажување на свиокот на течението пред влезот на Гевгелија се дел од градежните зафати на коритото на Сува река.

Во моментот овој проект Општина Гевгелија го реализира заеднички со грчката општина Пеонија, преку ИПА програмата на Европската Унија наменет за прекугранична соработка. Македонско-грчкиот проект „Одржливо управување со водените ресурси во прекуграничниот регион“, или попознат како АКВА ЕМ 2 има вредност од 516.000 евра и започна да се изведува од крајот на јули минатата година.

Изведувач на работите, по меѓународниот јавен повик и европските правила за јавна набавка, е компанијата „Еуроинг“. Реализацијата на проектот според договорот предвидено е да трае до април 2020 година.
Деновиве обавен е увид на теренот од страна на инвеститорот, а стручен надзор на работите изведува Заводот за испитување на материјали и развој на нови технологии од Скопје, исто така, избран по пат на тендер. Од приложеноте фотографии се гледа дека проектот има намена да ги исклучи заканите од поплава на Сува река со проширувањето на коритото и да има уреден кеј соодветен на градската урбана зона кај Гевгелија.

 

Last modified on Четврток, 06 Февруари 2020 - 16:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

Забрана за сообраќај на патот Струмица - Валандово

Поради сообраќајна несреќа која се задеси околу 10 часот утринава, патниот

Повеќе

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

Изгласан законот за Јавно обвинителство

Со 80 гласови „ЗА“ од 116 присутни од кои само шестмина беа „против“ денеска во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.